Vláda rozhodla o snížení ceny PHM. Z každého litru řidiči zaplatí o 12 Kč méně

Vláda rozhodla o tom, že bude levnější palivo. Jenomže ne naše vláda – ta rozhodla zcela opačně, že nafta bude zdražovat.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zvyšování ceny paliva je vždy nepříjemné a veřejnost je vnímá s despektem. Logicky, jde o zásah do domácího rozpočtu. Navíc když každý ví, že cena paliva jako takového je jedna věc a daně, kterými je palivo zatížené, věc druhá. Benzín a nafta jsou pro státní pokladnu zlatý důl. Samozřejmě že by mohl stát benzín třeba 18 Kč za litr. Ale to by stát vybral na daních velmi, velmi málo. A ono je tak snadné a jednoduché tahat z kapes poplatníků peníze do děravého státního rozpočtu.

Vláda bude zlevňovat pohonné hmoty. Ovšem ne ta česká!

Přesto je tady prohlášení, že vláda rozhodla o snížené ceny nafty. Je v rozporu s tím, co bylo nedávno oznámeno, totiž zdražení?! Věc je jednoduchá, nejedná se o vládu českou, ale polskou. Podle dostupných informací má polská vláda zlevnit cenu nafty o více než dva zloté, to je něco přes 10 Kč. Umíte si to představit? Nafta za 20 Kč?! Polská vláda tedy údajně oznámila své rozhodnutí o snížení ceny nafty v celém státě o více než 2 zloté za litr. Tedy necelých 12 Kč.

GLOSA: Zdražení dálničních známek na 9 900 Kč ročně. České dálnice to potřebují, už se nedá čekat

Toto rozhodnutí má znamenat úlevu pro mnoho obyvatel Polska, kteří se snaží ušetřit peníze na palivu. Snížení cen nafty je výsledkem dlouhého a pečlivého posouzení vlády a současných ekonomických podmínek. Vzhledem k rostoucím nákladům na palivo a současným ekonomickým výzvám je snížení cen nafty velkou výhodou pro průměrného obyvatele. Vláda doufá, že toto snížení cen nafty pomůže snížit náklady na dopravu pro mnoho rodin a podniků.

Česká situace je jiná, u nás se bude palivo zdražovat

To také může pomoci snížit inflaci a posílit ekonomiku země. Nicméně, i když je toto snížení cen nafty pro tamní řidiče dobrou zprávou, je důležité pamatovat na to, že cena paliva se může opět v budoucnu zvýšit v závislosti na tržních podmínkách. Proto je důležité plánovat a ušetřit peníze na palivo tak, aby se nezhoršila finanční situace v případě opětovného nárůstu cen paliva.

Řidiči objevili díru v systému. Za stejnou cenu tankují více paliva, majitelé benzínek s tím nic nezmůžou

Bohužel, situace v České republice je zcela opačná. Vláda schválila novelu zákona o spotřební dani na ropné produkty, která znamená zvýšení spotřební daně na naftu o 1,50 Kč na litr. To znamená, že řidiči v ČR se musí připravit na zdražení paliva. Novela vstoupí v platnost od 1. června 2023. Pak se někdo diví, že Češi z příhraničí jezdí nakupovat do Polska.

Chtěli byste naftu levnější o 12 Kč?

Zdroj: MFČR
Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články