Potvrzeno, je to oficiální, věřte tomu. Vláda chce, aby do 2 let reálně začaly fungovat létající taxíky

Letět v dronu namísto jízdy taxíkem, to není futuristický sen. Politici už rozhodli, od spuštění systému nás dělí 730 dnů.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Co dělat, když jsou silnice ucpané? Když není kde zaparkovat a když se doručování zboží i přeprava lidí stávají nekonečnou noční můrou? Přesunout dopravu pryč ze silnic. Už mnohokrát jsem zde citoval nebo připomínal futuristický film Demolition Man. Jde o akční snímek z devadesátých let minulého století. Jakkoli to neměl jistě v plánu a šlo tehdy spíše o zábavu, film předpověděl budoucnost. Tedy naši současnost.

Film v 90. letech předpověděl budocnost. Teď ji žijeme

Budu se opakovat, ale zmíním, že ve filmu platil de facto zákaz svobody slova. Zákaz kouření. Zákaz osobního kontaktu intimního charakteru. Tedy všechno to, co platí teď. Že se pletu? Ale kdeže, napište něco na „plnou hubu“ na sociální sítě, zablokují vám profil. Zapalte si cigaretu v restauraci nebo na zastávce MHD. A ty intimnosti? Podle řady studií jsou dnes mladí aktivní na sociálních sítích, ale o osobní kontakt nemají zájem.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Demolition Man předpověděl i zákaz aut se spalovacími motory. Jiné filmy podobného ražení zase predikovaly dopravu ve vzduchu. Ne vyloženě letadla, ale jakási vznášedla podobná autům. Před deseti, dvaceti lety sci-fi. Dnes realita. A pokud ne dnes, tak za dva roky určitě. Vize létajících taxi, jež by mohla změnit budoucnost dopravy, se stává konkrétnější. Zatím tedy ne u nás, ale velmi, velmi blízko. Podle nedávných prohlášení vlády Spojeného království by první létající taxi mohla vzlétnout již do roku 2026.

Proč mazaní taxikáři v zimních měsících vyndávají kabinový filtr? Doporučují to i ostatním motoristům

Do dvou let poté by se mohly stát běžným jevem na britském nebi. Tedy pokud vše půjde podle plánu. Akční plán se jmenuje Future of Flight. Byl vyvinut ve spolupráci s leteckým průmyslem a předpokládá, že drony a další létající vozidla se stanou autonomnějšími. Opravdu se má splnit to, co známe z filmů. Sedneme a poletíme v dopravním prostředku bez řidiče či pilota, a bez možnosti ovlivnit průběh jízdy.

Sednete do kabiny a dron vás odnese, kam budete chtít

Podle plánu by první létající taxi bez pilota měla vzlétnout už v roce 2030. Zní to šíleně? Možná. Asi jako představa parní lokomotivy na Divokém západě, kde znali jen koně a bizony. Nová forma dopravy by měla být založena na tzv. eVTOLs (elektrických letadlech s vertikálním vzletem a přistáním). Ta jsou navržena tak, aby přepravovala asi pět lidí. Vzhledem evokují jakési futuristické vrtulníky. A pozor, nejde o žádnou fikci.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Technologie pro tyto letouny již existuje. Jako u všeho nového, očekává se, že na začátku budou spíše exkluzivním způsobem dopravy, který nahradí drahé vrtulníkové lety. Jinak řečeno, chudí budou chodit pěšky. Britská vláda také plánuje umožnit dronům létat mimo vizuální linii viditelnosti. To znamená, že osoba ovládající dron ho ve vzduchu nemusí vidět. Tato technologie by mohla mít široké uplatnění v přepravě zdravotnického materiálu.

Nebo také v doručování pošty ve venkovských oblastech a v monitorování kriminálníků na útěku. Létající bolid tak bude pilotovat nad Londýnem nějaký bezejmenný student kdesi v Pákistánu? Proč ne, bude stačit rychlý internet. Před realizací tohoto cíle je třeba překonat několik překážek. Jde o přípravu infrastruktury a veřejnosti. Jednou z klíčových otázek je, kde by tato vozidla mohla startovat a přistávat.

Sci-fi právě proniklo do našeho života zase o krok dál

Jestli se jedná pouze o koncepty na papíře nebo v počítačích? Ale kdepak. Návrhy zahrnují tzv. „mini letiště“ pro drony. Na ukázku už byla taková centra i reálně vybudována. Celý plán je ambiciózní, ne že ne. S postupujícím technologickým pokrokem ale nemusí být jeho cíl nijak vzdálený. V kompetentních kruzích se šušká, že dostat létající taxi do britského vzduchu do roku 2026 je realistické. U nás tyto nápady zatím nijak výrazně neřešíme.

Chtěli byste létat v taxi bez řidiče?

Zdroj: BBC
Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články