Vybíráme ojetý hybrid za 200 tisíc. Tyto vozy se vyplatí

                   

Hybridní automobily dnes už vyrábí prakticky všechny automobilky. Většinou jde o úsporné modely určené především do městského provozu. Kromě nízké spotřeby se tyto vozy mohou pochlubit také nízkými emisemi a tichým chodem motoru, což jsou všechno výhody, které ocení nejen řidič, ale i chodci. Nevýhodou hybridních aut jsou o něco vyšší pořizovací náklady, které jsou řádově o 10-20 % než v případě jejich méně ekologických alternativ. Kvalitní ojeté hybridy však můžete koupit za méně než 200 tisíc, budete-li si vybírat z aut asijských značek.

Toyota Prius

Toyota Prius je mezi hybridními vozy klasikou všech klasik. Jeho první generace byla vyráběna mezi roky 1997 a 2003. Zpočátku byla k dispozici pouze v domovském Japonsku, ale protože Priusu v zemi vycházejícího slunce propadli, v novém tisíciletí se dostala i na evropské trhy. Tady měl Prius poněkud pomalejší nástup a lépe si vedla až druhá generace. Ještě lépe se dařilo novějším modelům – aktuálně se u nás prodává už pátá generace.

iZDROJ FOTOGRAFIE: iStock.com

Mezi ojetinami pak nejčastěji potkáte právě Prius druhé generace. Jeho vzhled sice nemusí oslovit každého, pravdou ovšem zůstává, že jde o praktický a relativně velký spolehlivý vůz. Má slušný odpich a zanedbatelnou spotřebu kolem 5 litrů na 100 kilometrů. Za Prius druhé generace v dobrém stavu zaplatíte zhruba 150 tisíc korun a budete s ním moci jezdit ještě minimálně deset patnáct let. Kromě nízké spotřeby vás totiž Prius potěší ještě jednou věcí – podle statistik se totiž jedná prakticky o bezporuchový vůz.

Honda Insight Hybrid a Honda Civic Hybrid

Další japonská automobilka Honda se pokusila úspěch Toyoty napodobit a ze všech konkurentů se jí to daří nejlépe, alespoň zatím. Na evropský trh poslala Honda hned dva modely městských hybridů, Insight a Civic. Oba dva modely jsou designově konzervativnější, zejména srovnáte-li je s futuristicky vypadající Toyotou Prius.

i

Do našeho rozpočtu se vejdeme při nákupu druhé generace Honda Insightm který se u nás prodával mezi lety 2009 a 2014. Za zhruba stejné peníze můžete koupit tak ojetou Hondu Civic, ta byla k dostání mezi lety 2006 a 2012. Také tyto dva modely se řadí k těm nejspolehlivějším na našich silnicích, pokud jde o technické potíže a poruchy. Je však třeba mít na paměti, že hybridní vozy se hodí především pro městský provoz. Některé starší modely navíc mohou mít potíže s dobrzďováním.

Obě Hondy mají benzinový motor o objemu 1,3 litru a výkon jen 95 koní, na dálnici se proto necítí příliš dobře, zejména pokud pojedou plně naložené. Ve městě ovšem skvěle poslouží a se spotřebou kolem 5 litrů na 100 kilometrů jim snadno odpustíte menší výkon a pomalejší odpich. Hondy jsou o něco menší než Prius, a tak se hodí spíše pro menší rodiny nebo jako druhý rodinný vůz.

Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
ASN4G jako atomová pěst Paříže: stealth hypersonická střela má uletět až 1 000 km rychlostí až Mach 8, je evropským průkopníkem
Události247.cz
Události247.cz
Putin dělá z Běloruska evropskou Severní Koreu, myslí si experti
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Archeologové objevili nový tunel, který má být údajně vstupem do podsvětí
adbz.cz
adbz.cz
Trvalo pár let, než mu „vyrostla první židle“. Geniální –⁠ přitom stačí k novému stromku přidělat formu a chvíli počkat