Vybíráme ojetý hybrid za 200 tisíc. Tyto vozy se vyplatí

                   

Hybridní automobily dnes už vyrábí prakticky všechny automobilky. Většinou jde o úsporné modely určené především do městského provozu. Kromě nízké spotřeby se tyto vozy mohou pochlubit také nízkými emisemi a tichým chodem motoru, což jsou všechno výhody, které ocení nejen řidič, ale i chodci. Nevýhodou hybridních aut jsou o něco vyšší pořizovací náklady, které jsou řádově o 10-20 % než v případě jejich méně ekologických alternativ. Kvalitní ojeté hybridy však můžete koupit za méně než 200 tisíc, budete-li si vybírat z aut asijských značek.

Toyota Prius

Toyota Prius je mezi hybridními vozy klasikou všech klasik. Jeho první generace byla vyráběna mezi roky 1997 a 2003. Zpočátku byla k dispozici pouze v domovském Japonsku, ale protože Priusu v zemi vycházejícího slunce propadli, v novém tisíciletí se dostala i na evropské trhy. Tady měl Prius poněkud pomalejší nástup a lépe si vedla až druhá generace. Ještě lépe se dařilo novějším modelům – aktuálně se u nás prodává už pátá generace.

iZDROJ FOTOGRAFIE: iStock.com

Mezi ojetinami pak nejčastěji potkáte právě Prius druhé generace. Jeho vzhled sice nemusí oslovit každého, pravdou ovšem zůstává, že jde o praktický a relativně velký spolehlivý vůz. Má slušný odpich a zanedbatelnou spotřebu kolem 5 litrů na 100 kilometrů. Za Prius druhé generace v dobrém stavu zaplatíte zhruba 150 tisíc korun a budete s ním moci jezdit ještě minimálně deset patnáct let. Kromě nízké spotřeby vás totiž Prius potěší ještě jednou věcí – podle statistik se totiž jedná prakticky o bezporuchový vůz.

Honda Insight Hybrid a Honda Civic Hybrid

Další japonská automobilka Honda se pokusila úspěch Toyoty napodobit a ze všech konkurentů se jí to daří nejlépe, alespoň zatím. Na evropský trh poslala Honda hned dva modely městských hybridů, Insight a Civic. Oba dva modely jsou designově konzervativnější, zejména srovnáte-li je s futuristicky vypadající Toyotou Prius.

i

Do našeho rozpočtu se vejdeme při nákupu druhé generace Honda Insightm který se u nás prodával mezi lety 2009 a 2014. Za zhruba stejné peníze můžete koupit tak ojetou Hondu Civic, ta byla k dostání mezi lety 2006 a 2012. Také tyto dva modely se řadí k těm nejspolehlivějším na našich silnicích, pokud jde o technické potíže a poruchy. Je však třeba mít na paměti, že hybridní vozy se hodí především pro městský provoz. Některé starší modely navíc mohou mít potíže s dobrzďováním.

Obě Hondy mají benzinový motor o objemu 1,3 litru a výkon jen 95 koní, na dálnici se proto necítí příliš dobře, zejména pokud pojedou plně naložené. Ve městě ovšem skvěle poslouží a se spotřebou kolem 5 litrů na 100 kilometrů jim snadno odpustíte menší výkon a pomalejší odpich. Hondy jsou o něco menší než Prius, a tak se hodí spíše pro menší rodiny nebo jako druhý rodinný vůz.

Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články