Jak doma vyčistit zažloutlé světlomety? Budou vypadat a svítit jako nové. Zvládnete to za pár korun

Stojí to pár korun a ušetří tisíce. Kdo chce mít čisté přední světlomety, musí vzít do rukou hadr a pár levných věcí, co najde doma.

i Zdroj fotografie: S vědomím AutoGlym
                   

Zažloutlá přední světla na autě nevypadají dobře. A nejde jen o to, že mohou zhoršovat vzhled vozu, ale také mají vliv na bezpečnost. Pokud automobil nesvítí správně, je zde riziko, že řidič neuvidí před sebe tak, jak by měl. Co dělat? Koupit nové lampy může být drahé a zdlouhavé, ale existuje způsob, jak můžete své zažloutlé světlomety zrenovovat doma za pár korun.

Zašlá světla nejsou jen o vzhledu, jde o špatnou svítivost

Jak za minimální náklady obnovit funkčnost předních lamp a jejich průzračnost? Zežloutnutí světlometů je proces, který probíhá postupně, a řidiči si ho často nevšimnou. Nevidí ho, dokud se nestane vyloženě výrazným. Ztráta průzračnosti skla světlometů ovlivňuje jak vzhled auta, tak i schopnost svítit na silnici. Nejde jen o menší světelnost, ale také o směr světla.

iZdroj fotografie: S vědomím AutoGlym

Světelný paprsek se lomí jinak, což může způsobit horší viditelnost v noci a za špatných povětrnostních podmínek. „Není však třeba zoufat, protože renovaci zažloutlých světlometů lze provést doma následujícím způsobem,“ říká odborník na servis evropských a japonských aut pan Pavlíček. „Pracovat se dá s tím, co najde člověk doma.“ Potřebné materiály má skoro každý v kuchyni a koupelně. Jsou to jedlá soda, sůl, saponát nebo ocet, bezbarvý lak s přídavnou UV ochranou, hadřík nebo žínka.

Jak si doma opravit i hlubší škrábance na laku? Návod je poměrně jednoduchý

A samozřejmě teplá voda. Nejprve je třeba namíchat čisticí pastu. Základem je smíchat jedlou sodu s trochou vody, aby se vytvořila pasta. Může se také použít směs soli a teplé vody. Čištění probíhá jednoduše. „Naneste pastu nebo směs soli na žluté světlomety,“ říká expert, „a začněte je čistit hadříkem nebo žínkou.“ Co dělat dál? Pak už je to značně jednoduché, stačí správnými pohyby ošetřit světla lamp. A sledovat u toho proces mytí.

Nejde o nic složitého, stačí nanést čisticí pastu a kroužit

„Otírejte lampy kruhovými pohyby a věnujte zvláštní pozornost žlutým skvrnám,“ dodává odborník. Po očištění je třeba důkladně opláchnout světlomety čistou vodou, aby se odstranily veškeré zbytky pasty nebo směsi soli. Pak je třeba stříknout nástřikovou lahvičkou bezbarvý lak s přídavnou UV ochranou na čisté a suché světlomety. Nanesou se alespoň dvě vrstvy laku a nechá se důkladně zaschnout.

iZdroj fotografie: S vědomím AutoGlym

Po zaschnutí laku lze světlomety ještě lehce přeleštit, aby získaly dokonalý lesk. Samozřejmě, není to profesionální technologie. Ale i tak. Tímto jednoduchým postupem můžete rychle a efektivně obnovit průzračnost předních zažloutlých světlometů. Celý proces je cenově velmi přijatelný a může tak ušetřit peníze.

Jak si čistíte světlomety vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články