Snižuje vypnutá klimatizace spotřebu paliva? Ano i ne, to nebudete chápat, pravdu odhalil expert na spotřebu

Triky, jak snížit spotřebu motoru a ušetřit za palivo jsou různé, mezi ty časté patří jízda s vypnutou klimatizací. Zda to funguje, vysvětlují odborníci z automobilové asociace.

i Zdroj fotografie: Škoda
                   

Do doby, než lidstvo přijde na revoluční, zcela převratný typ pohonu, budeme muset jezdit s auty, která jsou odkázána na spalovací motory. Anebo, jak je nám podsouváno, elektrické agregáty. Každopádně u dosud nejrozšířenějších spalovacích motorů řešíme spotřebu paliva a hledáme, jak ji snížit. Otázkou, která s tímto souvisí, je, zda klimatizace, puštěná na plný výkon, zvyšuje spotřebu paliva. Anebo naopak, dá se ušetřit tím, že budeme jezdit bez použití klimatizace.

Klima off a okna dolů? Ne!

Odpovědět pouhým „ano“ nebo „ne“ nelze, záleží na konkrétním autě, konkrétní situaci a konkrétním kompresoru, který systém používá. Podle odborníka Davida Bennetta z AAA, Americké automobilové asociace, je možné jízdou s vypnutou klimatizací a zavřenými okny dosáhnout malé úspory paliva. Šlo by ale o tak malé rozdíly, že by si je většina spotřebitelů ani neuvědomila. Co tedy jízda s vypnutou klimatizací, ale staženými okny? To je ještě horší nápad, co se spotřeby týká, protože okna dole zvyšují spotřebu paliva více než zapnutá klimatizace.

iZdroj fotografie: Freepik

Se staženými okny se zhoršuje aerodynamika vozu, zvyšuje se aerodynamický odpor, a roste spotřeba. Čili okna nahoru a zapnout klimatizaci! V zimě navíc klimatizace vhání do kabiny suchý vzduch a omezuje zamlžování, je tedy žádoucí ji používat. Trik se zapnutou klimatizací a uzavřeným vnitřním okruhem už znáte z našeho staršího článku. Tipy, jak snížit spotřebu, jsou jiné než tento s deaktivovanou klimatizační jednotkou.

Zdroj: AAA

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: Téměř světový rekord ukrajinského odstřelovače. Svůj cíl zasáhl na 2,7 kilometru, jde o skoro nemožný úspěch
Události247.cz
Události247.cz
EU se chystá na odvetný úder proti Putinovi. Konec šéfa Kremlu je blíž, než by se mohlo zdát
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Na lodičce na řece se projíždí žena s mužem. Z krajiny je ale sleduje několik tváří, všimnou si jen ti nejlepší
adbz.cz
adbz.cz
Ukázal trik, jak udělat boty voděodolnými. V dešti ani sněhu se nemusí bát, že by do nich zateklo, a navíc jsou stále čisté