Začala platnost nových digitálních SPZ. Lze na nich zobrazit jakýkoliv text pomocí aplikace v telefonu

Zobrazit na „espézetce“ text zadaný do mobilní aplikace v chytrém telefonu? Je to možné, sen mnoha řidičů se tak stává skutečností.

i Zdroj fotografie: GALAXY 2018 A7 / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Před pár lety by byl toto počin hodný tak maximálně do filmu s agentem 007. Dnes člověk nemusí být James Bond, aby měl digitální registrační značku s možností zobrazování údajů. Za novým systémem je nová společnost, start-up s názvem Reviver. Jde o americkou firmu, americké značky a tím je zodpovězeno, jestli má smysl vyrazit u nás na český registr vozidel.

Zobrazit si na SPZ text pomocí aplikace v telefonu? Ano!

Jde o pilotní program, který byl spuštěn v Kalifornii. Jde o spolupráci vybraných deseti tisíc řidičů a policie. Jde o alternativu k tradičním plechovým značkám, nálepkám a registračním kartám dočasného charakteru. Jestli jde o funkční řešení, ukáže čas. Společnost Reviver nabízí systém displejů a kabeláže a napájením vyjímatelnou baterií s životností pěti let.

iZdroj fotografie: Reviver

Značky musí být odborně nainstalovány, se speciálním podsvícením. Cena takovéhoto vybavení přijde v přepočtu asi na 600 Kč měsíčně. Značky mají svou vlastní aplikaci, kterou mají majitelé na chytrém telefonu, a pomocí které lze registrační značky personalizovat.

Systém zatím není plošně zavedený, jde o start-up

Aby bylo zřejmé, nejedná se o takzvané registrační značky na přání, není možné, aby si řidič na značce zobrazoval so se mu aktuálně zlíbí. Nebo třeba komunikoval s jinými řidiči, byť to není až tak špatný nápad. Třeba v případě dojíždění do stojící kolony by se vzkaz s varováním jistě hodil. Ale to je zatím hudba relativně daleké budoucnosti.

iZdroj fotografie: Reviver

Samozřejmě že si řidič nemže změnit čísla a písmena, ale může značku doplnit třeba o název svého oblíbeného sportovního týmu. To není všechno, systém zahrnuje i lokalizaci vozidel, je snadné ohlásit případnou krádež. SPZky budou nyní k dispozici ve čtyřech amerických státech, kromě Kalifornie jde také o Michigan, Arizonu a Texas. Výrobce dodává, že dalších deset států USA je v různých fázích schvalovacího procesu.

Chtěli byste digitální SPZ i u nás?

Zdroj: Reviver
Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Bez Západu by Rusko bylo bez moderních zbraní, samo je totiž vyrobit neumí. Užívá techniku Francie, Německa i dalších zemí
Události247.cz
Události247.cz
Taxík levnější než jízda autobusem: Důchodci nemají ani ponětí, že jim stát poskytne dopravu kamkoliv za pár korun
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nejděsivější místo na planetě: Přístup sem má jen pár lidí, běžný člověk by téměř s jistotou zemřel
adbz.cz
adbz.cz
Psi, které je téměř nemožné vychovat: Některá plemena pro poslušnost nemají předpoklady, mnoho lidí to před koupí neví