Zákaz starých vozidel je na spadnutí. Má podpořit automobilky a zvýšit bezpečnost na silnicích

Průměrné stáří ruského vozového parku není nijak dramatické. Problémem je, že zhruba tři miliony automobilů jsou staré 35 let. Nejhorší situace je ve východní části země.

i Zdroj fotografie: Škoda
                   

Podpořit prodej nových automobilů chtějí v Rusku zavedením zákazu používání starých vozidel. Podle tamního ministra průmyslu a obchodu Denisa Manturova by zákaz měl zvýšit poptávku po nových automobilech a také podpořit růst domácího trhu. První krok tohoto ambiciózního projektu se týká pouze nákladních vozidel a městské dopravy, ale časem se zákaz bude týkat i osobních automobilů.

Tři miliony aut 35 let starých

Zastaralý vozový park je stále větší problém. Podle analytické agentury Autostat je v Rusku registrovaných kolem tří milionů vozidel starších 35 let. To je téměř pět procent celkového vozového parku v zemi. Průměrné stáří aut ale není dramatické, v současnosti je to zhruba 14 let. V některých regionech zejména na východě země je však situace o dost horší.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Šéf kontrolního výboru ruské Státní dumy Oleg Morozov se domnívá, že v některých regionech jde o palčivý problém. „Situace se již stala do očí bijící,“ řekl s tím, že je obměna vozového parku je nutná. Podpořila by nejen místní výrobce aut, ale také zajistila bezpečnější cestování pro občany. Podle něho na Dálném východu země dosahuje stáří vozů i 22 let.

Výroba vozů zpomalila

Staré automobily za zenitem jsou nebezpečné, často jsou viníky dopravních nehod a jejich motory s prošlou životností navíc znečišťují ovzduší. Zákaz, který tamní instituce hodlají zavést, by se v  první fázi vztahoval na staré nákladní automobily a prostředky ve veřejné dopravě. Teprve pak by došlo postupně i na osobní automobily.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Výroba nových osobních automobilů v Rusku se mezitím zpomalila. Loni v listopadu továrny smontovaly pouze 100 000 vozů, což je o 18,4 procenta méně než ve stejném měsíci roku 2020. V celkovém součtu celého období od ledna do listopadu byl však ruský automobilový průmysl stále v plusu. Celkový počet vyrobených aut se zvýšil o 9,3 procenta a na trh zamířilo 1,2 milionu vozidel.

Zdroj: Russia24

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Novčák

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Spolupráce Ruska a Íránu je rozsáhlejší, než se může zdát: těží z ní obě země, islámská republika hlavně ucítila možnost značné modernizace
Události247.cz
Události247.cz
Nechutná praxe: Některé obchody prodávaly zákazníkům jídlo prošlé až dva roky
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Buddhističtí mniši mumifikovali svá těla zaživa. Znamenalo to nejméně 2 000 dní dobrovolného utrpení
adbz.cz
adbz.cz
Odolná střecha je komplexní práce. Na co nesmíte zapomenout?