Respektovaný žebříček odhaluje nejhorší auta roku 2024. Je i vaše mezi auty, která už by si nikdo neměl kupovat?

Od kterých aut se vyplatí dát ruce pryč? Od těch, která už by si jejich současní majitelé nikdy, ale vážně nikdy nekoupili.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Jaké auto je dobré a jaké je špatné? Při hledání nového automobilu je rozhodující mnoho faktorů. Nejen cena, ale i spotřeba paliva, údržbové náklady a celková funkčnost. To vše hraje klíčovou roli při rozhodování. Nedávný průzkum provedený společností Consumer Reports odhalil, které vozy zklamaly své majitele tak, že kdyby mohli, znovu už by si je nekoupili. Průzkum není žádná „prázdná“ statistika nebo anketa mezi deseti lidmi kdesi před dveřmi redakce.

Stovky tisíc lidí daly vědět, jaké auto už by si nikdy nekoupily

Odpovídalo na 330 000 majitelů automobilů všech kategorií, od SUV až k minivanům. Ukázalo se, kteří řidiči a jakých modelů jsou se svou volbou velmi nespokojeni. Na čele tohoto neveselého seznamu se umístilo Infiniti QX50. S pouhými 25 % majitelů, již by si tento vůz koupili nebo pronajali znovu. To je velmi málo, jinak řečeno, je tady 75 % majitelů, kteří litují toho, že si toto auto vůbec koupili, a znovu by to neudělali.

iZdroj fotografie: Pixabay

Slušná ukázka nespokojenosti. Následuje Volkswagen Taos s 38 % a Nissan Sentra s 39 %. Byť jde o vozy, které u nás nekoupíte, o něčem to vypovídá. Dalšími vozy, které mají nejvíce zklamaných majitelů, jsou Kia Sorento Hybrid, Nissan Kicks, Kia Seltos, Mercedes-Benz třídy C, Kia Forte, Volkswagen Jetta a Nissan Altima. Každoroční žebříček 34 výrobců automobilů může nasměrovat správným směrem při nákupu nového vozu.

Nový žebříček nejspolehlivějších ojetin: „Kupte je, dokud můžete. Lepší auta už nikdy nevyrobí,“ naléhají experti

Žebříčky jsou založeny na průměrném celkovém skóre, kombinaci našich výsledků silničních testů, předpokládaných údajů o spolehlivosti a spokojenosti majitele a bezpečnosti pro všechny modely od každé automobilky. Je tady tedy Infiniti QX50 a procento majitelů, kteří by si vůz určitě koupili nebo pronajali znovu, nízkých 25 %. Další je Volkswagen Taos a 38 %, Nissan Sentra a 39 %, Kia Sorento Hybrid 42 % či Nissan Kicks 44 %.

Kdo je naopak nejlepší? Podle žebříčku Němci a Japonci

Co pohled z opačného spektra? Dvě nejlepší značky v tomto roce jsou stejné jako v roce 2023, přičemž BMW vede balík se skóre 82 bodů, následuje Subaru jako přední mainstreamová značka s 80 body. Klíčem pro obě společnosti je jejich konzistentní kombinace vysokých silničních testů, skóre a velmi dobrá předpokládaná spolehlivost. Porsche zaujímá třetí místo se skóre 80 bodů. Porsche i Cadillac se letos posunuly o 10 pozic nahoru díky vyšší spolehlivosti. Mějte na paměti, že i značky s vysokým skóre mohou mít některé modely s nižším výsledkem.

Experti stanovili žebříček nejspolehlivějších vozů z druhé ruky. Z dvanácti milionů vozidel vybrali absolutní výherce

To platí zejména pro větší značky, jako je Ford a Toyota, které mají některé modely v našich testech mnohem lepší než jiné. Z 34 značek hodnocených v letošním roce se doporučuje téměř každý testovaný model od BMW, Porsche, Hondy, Mini, Kia, Mazdy, od těchto značek si může člověk s důvěrou koupit téměř jakýkoli model. Zpět ke Consumer Reports.

iZdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě

A tomu, jak jsou majitelé spokojeni s vozem, který splňuje jejich očekávání z hlediska výkonu, komfortu, spotřeby paliva a dalších důležitých vlastností. Každý si to může vlastně aplikovat sám na sebe a položit si otázku: „Kdybych dostal šanci, koupil bych si toto auto znovu?“ Zjednodušeně řečeno, podle Consumer Reports je dobré koupit si BMW nebo Subaru a vyhnout se Infiniti. Celkově nejhorší značkou je Jeep a nejhorší automobilkou ohledně spolehlivosti je Chrysler. Samozřejmě jiná instituce či skupina zákazníků bude mít na věc jiný názor.

PořadíAutomobilkaSkóre
1BMW82
2Subaru80
3Porsche80
4Honda78
5Lexus78
6Mini78
7Kia77
8Mazda77
9Toyota77
10Hyundai76
11Acura73
12Audi72
13Buick69
14Cadillac68
15Genesis68
16Infiniti67
17Ford65
18Tesla65
19Nissan64
20Mitsubishi64
21Lincoln63
22Chevrolet62
23Volvo62
24Chrysler62
25Dodge61
26Volkswagen60
27Maserati56
28Alfa Romeo56
29Mercedes-Benz55
30Rivian55
31GMC53
32Jaguar52
33Land Rover50
34Jeep46

Jak špatné je vaše auto?

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články