Co je doopravdy zač žlutý prach a jak poškozuje lak? Pět minut z myčky a auto je opět celé zasypané

Nepříjemný žlutý poprašek stále dokola pokrývá vše, včetně aut. Mechanické čistění může poškodit lak a striktně se nedoporučuje!

i Zdroj fotografie: Filip Rakovan
                   

Letos je situace opravdu vážná, i když fenomén žlutého prachu se objevuje každý rok. Jsou názory, že jde o jemný písek ze saharské pouště. Anebo o takzvané „Babišovo prokletí“ čili pyl z řepky. Ani jedno není správné. Řepkový pyl je jiný, těžký a lepkavý, aby s přichytil snadno na hmyz, které jej přenáší. Pyl jako takový nepřelétává, opylování je na hmyzu.  A saharský písek má barevný nádech do červena. To, co aktuálně několik týdnů špiní naše auta, je něco zcela jiného.

Alergici mají strach, motoristi také. Je to žluté peklo!

Žlutý prach nicméně souvisí s rostlinami, nejedná se o výsledek chemické výroby, jak je také občas slyšet. Samičí šištice jehličnanů produkují značné množství pylu a ten se rozptyluje do okolí. Zafouká-li vítr, jde doslova o žluté prachové větry. Viníky jsou tedy smrky, a hlavně borovice. Nánosy žlutého prachu jsou pak všude a alergicky mají strach, nicméně právě tento pyl by neměl být podle dostupných zdrojů alergizující. Ve velkém množství samozřejmě není příjemný, může působit dusivě.

iZdroj fotografie: Filip Rakovan

Jehličnanová pylová situace začíná v dubnu a trvá asi do poloviny června. To znamená, že žlutý prach je v tomto období je všudypřítomný a dokud jehličnany nedokvetou, bude ve vzduchu stále. Jak se lze žlutého prachu zbavit? Zásadním pravidlem je nestírat nasucho rukou. Mechanické čištění způsobí poškození kapoty, škrábance. Mezi prach se navíc dostanou větší částice, kamínky a podobně, a oděrky pak mohou být o to větší. Jinak samotný pyl je pro lak karoserie neškodný.

Kosmetiku nepotřebujete, voda pod tlakem stačí

Pro odstranění žlutého prachu je dobré zajet do myčky, a spláchnout nánosy tlakem vody. Není úplně zapotřebí používat sofistikovanou kosmetiku, a to ze dvou důvodů. Ten první je, že pyl jde snadno smýt. Pokud nejde o směs mrtvého hmyzu, lepkavého pylu a jiných nečistot, tak stačí čistá voda s dostatečným tlakem. Ten druhý, za pár chvil bude na autě žlutý poval znovu. A znovu, a umyjete-li auto, tak zase znovu.

iZdroj fotografie: Filip Rakovan

Pokud použít chemii, tak na ošetření čisté karoserie. S vhodným voskem, keramikou, se stane karoserie více odpuzující a část z nánosů sfoukne tlak vzduchu z auta za jízdy.  Není pak nutné jezdit do myčky každý den. Vhodné je vnější očistu doplnit o hygienu interiéru, a se žlutý prach také nekompromisně dostane. Pro úplnost vyměňte kabinový filtr a vyčistěte klimatizaci a na zbytek roku je od žlutého moru pokoj.

Vadí vám žlutý prach nebo ho neřešíte?

Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Autor článku

Filip Rakovan

Dráhu motoristického žurnalisty zahájil v době tištěných médiích v časopise Speed a prošel velkou řadou renomovaných tuzemských časopisů, například Carauto, český TopGear. Následně zakotvil v online světě a pozvedl na špičkovou úroveň ve své době prestižní magazín Autoweb. Řídil snad vše, co má čtyři kola, od litrového hatchbacku po F1. Pořádá kurzy pro řidiče a amatérské závody, vyjadřuje se k problematice v televizi. A hlavně dnes s radostí píše na AutoŽivě.

Zobrazit další články