Zmatení senioři přistiženi v protisměru na frekventované dálnici. Není už čas na přísnější zdravotní testy?

Velké cedule, připojovací pruhy, možnosti včas rozpoznat svoji chybu – všechno marné. Stále se to vrací, jedna z nejhorších situací v dopravě. Zkusíme s tím něco udělat?

i Zdroj fotografie: S vědomím uživatele Lord Drogowy
                   

Neuplyne měsíc, abychom tady neměli další článek o jízdách po dálnicích (nebo rychlostních komunikacích) v protisměru. Nedávno jsme četli podobný příběh, 14 kilometrů v protisměru a v malém Nissanu Micra. Čelní střet s výrazně větším a robustnějším SUV, pod které Micra de facto „zajela“ byl hodně silnou kávou i pro otrlé záchranáře. A přesto se to stále děje, a i dnes to byli senioři. Dnešní video je trochu pozitivnější, to hlavní ale zůstává: proč?

Senioři mívají k dezorientaci sklony

Abyste mne v úvodu pochopili a jednou pro vždy jsme v tom měli jasno: nemám absolutně nic proti seniorům. Absolutně. S mnohými jsem se pracovně stýkal a hodně dobrého toho s nimi zažil. Tím spíš ale vidím a stokrát jsem měl tu šanci vidět, že orientace v prostoru se s věkem trochu horší. Ostatně i můj otec je velmi požehnaného věku. Dokud si povídáme o biatlonu, chodíme do parku nebo „řešíme“, kam letos zasadit cibuli, když ta loňská nebyla k jídlu, je všechno v pořádku.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Neb jsme v bezpečném teritoriu. A i při porušení zákazu odbočení a vjetí do jednosměrky v městě se to plus minus zvládne také. Za cenu pokut, plechů, menších zranění. To vše přebolí. Jenže vjet na dálnici v protisměru, po které občas jede stopadesátkou čistič levého pruhu s trvale zapnutým levým blinkrem a problikáváním kohokoli, kdo se vyskytuje v perimetru jednoho kilometru je zkrátka o život. Nejenom jejich, ale všech okolo. Ty opravdu tragické videa totiž nevídáme. Pochopitelně.

Záběry, které nemáte šanci dokoukat

Protože by si u nich zakrývali oči i otrlí diváci céčkových hororů, pro jejichž natáčení se kečup kupuje na fakturu ve velkoskladu. Ano, musím to trochu odlehčit, jinak to nejde. Neb tyhle záběry nikdy neuvidíte, neuvidíte těla bez hlav, napasovaná pod kamion, neuvidíte končetiny rozházené po vozovce, neuvidíte, jak se roztříštilo BMW podobného levopruhového střelce poté, co se po čelní srážce zvedlo do vzduchu a přeletělo do protisměru. Kde dopadlo na další auto.

A když se konečně záchranáři dostali k totálně zborcenému vozu, bylo jasné, že to nemůže mít dobrý konec. Nemělo. Jemu bylo 24, jí o rok méně. A mohl bych pokračovat. Tyto záběry, proti nimž je zmíněný céčkový horor s kečupem pohádkou pro děti před spaním mají jenom složky IZS, jejich „očesaný“ sestřih občas proběhne nějakou kampaní BESIPu apod. Pojďme zpět. Tahle situace má totiž jeden moment, který ty tragédie předznamenává:

  • lidé najedou na dálnici v protisměru většinou tehdy, když shodou okolností nic nejede. A zařadí se vpravo, tedy do levého pruhu
  • riziko srážky s tím nejrychlejším „letcem“ je tedy nejvyšší, to je žel tragický paradox
  • umocněný tím, že jakmile začnou jezdit auta, nedá se tak snadno přejet vlevo na krajnici, speciálně pokud jste dezorientován a ve stresu, neb vám došlo, co se právě děje

Zdravotní prohlídka je často formalitou, navíc čas letí

A jak to souvisí se seniory s úvodu? Poměrně zásadně. Pokud sedají za volant ve věku 75/80+, může se stát (s výrazně větší pravděpodobností než u třeba čtyřicátníka), že jejich orientační schopnosti začnou rapidně klesat. A sami si to nepřipustí, pochopitelně, kdo by si chtěl připustit, že fyzicky odchází. A k lékaři taky nepůjdou. Rok stará prohlídka také platí, ostatně lékař se seniorem vídá dvacet let, tak celé lékařské dobrozdání je často jen formalitou.

A pak se stane tohle. Tragická nehoda, s tragickými následky, nicméně bez jakékoli reflexe daného problému dál. „Papíry“ měl řidič v pořádku, zdravotní prohlídku také, vyšetřování skončilo, zapomeňte. Opravdu? Vidím dnes a denně na svém otci, že auto a řidičský průkaz bere div ne za právo zakotvené prvním dodatkem ústavy. Té americké. Že by se sám od sebe rozhodnul jej odevzdat? Nebuďte naivní. Tohle je problém, který (nejen) dle mého soudu zaslouží širší, celospolečenskou diskusi. Zkuste nám vaše postřehy napsat do té naší, pod článkem. Děkujeme!

Jaký názor máte na řízení auta seniory v pozdním věku?

Zdroj: Lord Drogowy

Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Zatímco Rusko musí trpět, Ukrajina se může radovat: americký systém Patriot „zatne tipec“ nesestřelitelné raketě Kinžal i letounu Su-35
Události247.cz
Události247.cz
Cena zůstává, hmotnost produktů je nižší: Obchody zdražují čím dál rafinovaněji
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Vynalezl stroj času a zmizel: Někteří věří, že se Mike Marcum přesunul do 30. let
adbz.cz
adbz.cz
Pár kapek do vody: Orchidej se obsype květy díky citronové šťávě