Každý 26. Čech přijde do konce roku o řidičák, ani o tom nebude vědět. Jste i vy jedním z nich?

Letošní výměny řidičských průkazů spějí do finále. Jak se žel dalo očekávat, mnoho řidičů svoji povinnost ignoruje. S příchodem nového roku pak na ně bude čekat nemilé překvapení.

i Zdroj fotografie: Ministerstvo dopravy
                   

Jak jsme již několikrát psali, v tomto roce skončí platnost řidičského průkazu u 875 tisíc řidičů, ponejvíce z Prahy a Středočeského kraje. Ministerstvo dopravy ČR přitom v listopadu evidovalo 650 tisíc řidičů, kteří už o výměnu požádali, což je (možná pouhých) 77 % z celkového množství. Jinými slovy, za poslední dva měsíce roku ještě zbývalo vyměnit 225 tisíc průkazů. To není malé číslo. Několikrát jsme přitom na těchto stránkách varovali řidiče, aby výměnu nenechávali na poslední chvíli. Jak vidno, marně. Pojďme se na to podívat společně.

Nechávat věci na poslední chvíli se někdy nemusí vyplatit

A to jsme první text na toto téma psali už na začátku léta. S apelem na to, aby si řidiči výměnu zajistili, až se vrátí z dovolených. A nenechávali vše na poslední chvíli. Co se tedy stane, pokud to někteří nestihnou? To je jednoduché: jejich řidičský průkazy pozbydou platnosti. Budou s sebou vozit neplatný doklad, na což pochopitelně přijde první kontrola ze strany policie. S následnou pokutou za jízdu bez řidičského průkazu. Stojí to za těch několik minut (v případě online žádosti)? Odpověď je jasná.

iZdroj fotografie: Policie ČR

A pokud podle údajů Ministerstva doprava poslední dva měsíce roku zbývalo na výměnu ještě 225 tisíc průkazů, znamená to, že každý 26. Čech je ohrožen tím, že o svůj řidičský průkaz do konce roku přijde. Přesně, jak to píšeme v titulku tohoto článku. Přitom žádost o výměnu řidičského průkazu z důvodu uplynutí platnosti je možné podat až tři měsíce před koncem platnosti dokladu. Řidiči mají možnost požádat o nový řidičský průkaz buď elektronicky přes Portál dopravy, nebo osobně na příslušném obecním úřadu obce s rozšířenou působností.

Ministerstvo preferuje online žádosti přes Portál dopravy

Při elektronické žádosti může řidič vybrat, kde si chce svůj nový průkaz vyzvednout, a to z nabídky 206 obecních úřadů, jejichž seznam je k dispozici také na webových stránkách Ministerstva dopravy. Elektronická žádost je rychlá a trvá jen několik minut, přičemž v systému jsou již předvyplněny všechny důležité údaje žadatele. Pro samotnou výměnu je potřeba přinést platný doklad totožnosti a současný řidičský průkaz. Co by k tomu dodal slovutný Sherlock Holmes? „Jak prosté, milý Watsone.“

Masová výměna řidičáků v ČR: Víme, do kdy si pro ně musí 539 697 lidí dojít. Patříte mezi ně? Zkontrolujte zde

Jak se dále můžeme dočíst, ministr dopravy Martin Kupka doporučuje všem řidičům, aby si zažádali o nový řidičský průkaz právě prostřednictvím online Portálu dopravy. Tímto způsobem ušetří cestu na úřad a mohou žádost vyřídit pohodlně z domova během několika minut. Lze tak učinit ve standardní dodací lhůtě do 20 dnů bez zaplacení poplatku, nebo v kratší lhůtě do 5 pracovních dnů, za kterou je však nutné zaplatit poplatek ve výši 700 Kč. Při elektronické žádosti se platba provádí v okamžiku vyzvednutí nového řidičského průkazu.

V prosinci už jde o každý den, kdy ušetříte 700 korun

A ačkoliv od 1. ledna 2024 díky novele zákona o silničním provozu již nebude nutné mít u sebe fyzicky při řízení řidičský průkazu, nic to nemění na povinnosti platným řidičským průkazem disponovat. Periodické výměny průkazů tedy budou probíhat stejně, jako doposud. A pokud se vás výměna týká a nechcete být jedním z těch, kdo o řidičský průkaz přijdou, velmi doporučujeme neváhat. Do konce roku zbývá 30 dní (lhůta 20 dní bez poplatku se tedy krátí každým dnem), je zcela zbytečné platit 700 korun. Navíc před Vánoci. Držíme palce, ať to stihnete!

Už máte nový řidičák?

Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články