Jak snížit spotřebu auta: 6 triků, které vám ušetří spoustu peněz, uspoříte až 4 250 Kč měsíčně

Řidiči často nadávají na vysokou spotřebu svého vozu. A přitom zapomínají na základní faktory, které se na zvýšené spotřebě podepisují.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Kdo by nechtěl ušetřit na palivu. Pro spoustu lidí je právě palivo zásadní nákladová položka, která jim v případě velkých denních nájezdů nabourává rozpočet. Někteří řidiči si spočítají, že se jim vyplatí dojíždět například do práce raději hromadnými dopravními prostředky. A přitom by stačilo se důkladně zamyslet nad tím, jak efektivně spotřebu auta snížit.

Máme pro vás několik tipů, jak se dostat na nižší spotřebu a odlehčit tak nápor na vaši peněženku. Zvláště v době výrazného zdražování potravin a spotřebního zboží by vám úspora na naftě či benzínu mohla přijít vhod.

Dofukujte včas kola

Správně nafouknutá kola jsou ve smyslu snížení spotřeby základ. Princip je přitom jednoduchý. Pokud máte podhuštěná kola, váš vůz musí za jízdy překonávat vyšší odpor, a tím pádem roste spotřeba paliva. Navíc tím šetříte součásti na podvozku, které v případě podhuštění kol trpí a mohou se nakonec poškodit.

Ale v rámci dofukování kol znají zkušení řidiči ještě jeden trik. V případě, že jezdí čistě jen po upravené vozovce, tak zvyšují tlak v pneumatikách o 0,1 až 0,2 baru. Úspora na palivu pak sice není obrovská, ale každá koruna dolů se počítá. Při takto lehce předimenzovaném tlaku v pneumatikách můžete ušetřit až 2 % na celkové spotřebě vozu.

iZdroj: Depositphotos

Správný výběr paliva je zásadní

Vysloveně špatným způsobem, jak ušetřit, je přejít na levnější nízkooktanový benzin, pokud ho výrobce vozu nedoporučuje. Pokud se motor porouchá, servisní technici okamžitě pošlou vzorek z nádrže na vyšetření. A pokud se tam najde „špatné“ palivo, pak sbohem, záruko. To v případě nového vozu. Co se týče ojetin, jednoduše riskujete velké náklady na opravy motoru.

Nevyplácí se ani šetřit volbou neznačkové čerpací stanice s nejnižšími cenovkami paliv daleko od měst. Když se podíváte na loňské kontroly benzínek, tak nejčastěji byl odhalen nekvalitní benzín právě v takových případech.

Důsledné zavírání oken pomůže

Je věčnou diskusí, zda je z hlediska spotřeby paliva výhodnější otevřít okna, nebo zapnout klimatizaci. A jednoznačná odpověď neexistuje. Hodně záleží na konkrétních podmínkách, kdy výsledek ovlivňuje typ a výkon motoru, aerodynamika vozu, a dokonce i směr větru. Jasné je pouze jedno. Jak otevřená okna, tak zapnutá klimatizace zvyšují spotřebu paliva až o 1 l na 100 km.

Na výměně filtru se šetřit nevyplatí

Prach, topolové chmýří, hmyz – to všechno a ještě mnohem více vzduchový filtr zadržuje a propouští do motoru pouze čistý vzduch. Proto je filtr třeba čas od času vyměnit. Pokud je filtr silně znečištěný, zhoršuje se plnění válců, a v důsledku toho se zvyšuje spotřeba paliva. Efekt včasné výměny může být přibližně 2%. To znamená, že naše rada zní: měňte vzduchový filtr tak často, jak vám doporučuje výrobce vašeho vozu.

iZdroj: Depositphotos

Lidský faktor je alfa i omega

Nejvyšší spotřeba paliva vychází ze stylu jízdy každého řidiče. Náhlé zrychlování a brzdění, jízda vysokou rychlostí, časté bezdůvodné předjíždění – to vše má nepříznivý vliv na spotřebu. Počet litrů benzinu spálených klidnými versus impulzivními řidiči na stejné silnici ve stejném voze může být dvakrát, ale i vícekrát vyšší.

Zajímavé přitom je, že jízda vysokou rychlostí je pro řidiče mnohem únavnější. Člověk se sportovním stylem jízdy musí častěji zastavovat, aby si odpočinul, a navíc pochopitelně častěji doplnil palivo.

Další zajímavou skutečností je, že spotřeba na relativně volné silnici je často vyšší než na silnici frekventované. V druhém případě se pohybujete v hustém proudu poměrně rovnoměrně a nízkou (úspornou) rychlostí. Prázdná silnice často vyprovokuje „koně ke sprintu“, který si nevyhnutelně vyžádá více krmiva.

Snižte hmotnost vozu

V rámci úspory paliva je vhodné co nejvíce (ale rozumně) snížit hmotnost vozidla. Nenechávejte ve voze nic, co z nějakého důvodu po určitou dobu nepoužíváte, protože každé kilo navíc se dlouhodobě na spotřebě vašeho auta podepisuje. Opravdu potřebujete neustále vozit v zavazadelníku synovo kolo nebo těžký kufr s nářadím? Pokud zní vaše odpověď ne, pryč s nimi z vozu.  

Budete překvapení, kolik budete schopni dodržováním těchto základních pravidel ročně ušetřit na palivu. V zásadě stačí kontrolovat vůz, nejezdit autem jako na závodech a správně volit čerpací stanice.  

Máte nějaké vlastní finty na snížení spotřeby vozu?

Zdroj: mobil.com
Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Autor článku

Jiří Louthan

Zkušený automobilový novinář, který seděl za volantem více než 500 různých aut, přináší svůj bohatý repertoár zkušeností do nového pořadu AutoŽivě. Můžete ho sledovat na české službě Stream i YouTube.

Zobrazit další články