Chytrák z obce na Brněnsku přišel na to, jak „obchcat“ systém a jezdit po dálnicích zadarmo. Vyzkoušeli jsme to, funguje

Obejít pravidla a neplatit za dálniční známku je podle všeho možné. České dálnice jsou tak zadarmo pro všechny?

i Zdroj fotografie: MyFriend / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Dálniční známka je poslední dobou často skloňované téma. Z důvodu, který je jasný nadevše. Vláda sice nevyslyšela NERV, který doporučoval dvojnásobek, ale i tak zdražila cenu dálniční známky. A to zásadně – z aktuálních 1 500 Kč vyskočila částka na 2 300 Kč, od příštího roku si všichni řidiči připlatí. Každý rok se pak budou ceny valorizovat podle toho, jak se bude dálniční síť rozrůstat.

Nikdo nechce platit za dálnice, obzvlášť ty rozestavěné

Otázka, jestli se dá nějak ušetřit, je tedy na pořadu dne pro mnoho řidičů, kteří v revoltě přemýšlí o tom, jak neplatit, případně jak platit co nejméně. Odpověď má, minimálně sám podle sebe, vykuk z YouTube, který si říká Tvrdej Bob. Radí, jak se vyhnout placení dálničních poplatků. Hned v úvodu, kdy mluví o držitelích ZTP jako o „kriplech“, nastaví styl komunikace, který vypovídá o mnohém a nemusí sedět každému. Nicméně své publikum si jistě najde.

iZdroj fotografie: Policie ČR

Možná právě podobně naladění lidé se v tom, co je na videu, najdou. Rady samozvaného odborníka na dálniční legislativu zahrnují více či méně kontroverzní tipy. Jako je například jízda s vozíkem. Jezdit na dálnici s vozíkem jen proto, aby člověk ušetřil? Co je větší zlo – vozík, nebo zaplatit? Stejně praktické je doporučení jezdit v noci, to podle autora videa kamery dostatečně nesnímají registrační značky. Nečtou, kdo má, či nemá zaplacený dálniční poplatek. Dalším návodem, který youtuber doporučuje, je spoléhání se na transport člověka se ZTP.

Platit na poslední chvíli, za jízdy, s mobilem v ruce? Ne!

Youtuber sám se sebou diskutuje o tom, do jaké míry jsou jeho rady konfliktní s pravidly. Již neplatná rada, která zazní, je v podstatě jen připomínka toho, co autor dělal. Jak sám říkal, tak zneužíval osvobození od dálničního poplatku při fiktivní humanitární pomoci Ukrajině. Říká, volně parafrázováno: „Já vezu tady tu čokoládu jako humanitární pomoc na Ukrajinu, a tím pádem nemusím platit dálnicu.“ Nejuniverzálnější rada?

GLOSA: Zdražení dálničních známek na 9 900 Kč ročně. České dálnice to potřebují, už se nedá čekat

Jak si přednastavit na mobilu zaplacení dálničního poplatku a v případě zastavení hlídkou rychle poplatek uhradit. S časem úhrady, který bude evidentně starší než čas, kdy byl řidič zastavený. Etická stránka věci je jistě diskutabilní, to asi musí zvážit každý sám. Nejenom posledního triku, všech od začátku do konce. Zda jde o podvod, či není, by asi posoudily orgány činné v trestním řízení, respektive další kompetentní orgány. Nám toto soudit nepřísluší, nicméně musíme za redakci prohlásit, že doporučit nic z toho, co na videu zazní, nemůžeme a nechceme. 

Souhlasíte s návodem ve videu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články