Co dělat, když natankujete špatné palivo do nádrže auta

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Možná jste se s tím již setkali vy nebo někdo ve vašem okolí. Přijedete k čerpací stanici, začnete tankovat a dřív nebo později si uvědomíte, že tankujete špatné palivo. Může se to stát, když řídíte nové či půjčené auto, nesprávným označením paliva (nejčastěji v cizině) či z nepozornosti. Co dělat, pokud vás polije horký pot a tankovací pistoli rychle vyjímáte z nádrže? Řešení nemusí být nutně odtah auta, ovšem z velké míry záleží na tom, jakým množstvím paliva jste auto dokázali nasytit.

Přivolání odtahu a návštěva servisu jsou jistota

Zavolat do servisu a odtahovou službu je sice dražší a časově náročné řešení, ovšem nejjistější. Bez ohledu na množství mylně načerpaného paliva vám jedině servis může říci, jak situace vypadá, palivo odčerpá a zachrání tak cenné komponenty vozidla, jakými jsou vstřikovače, katalyzátor či palivové čerpadlo. Pokud voláte odtah, tohle se vyplatí mít na paměti:

  • požádejte obsluhu stanice, aby vám půjčili kužel, kterým označíte vámi blokovaný stojan
  • neotáčejte klíčkem v zapalování, aby nedošlo k nasátí směsi
  • v rámci povinného ručení by měl být odtah na kratší vzdálenost zdarma

Co když ale sotva uplynulo pár vteřin nesprávného tankování, případně jste pouze lehce dotankovali 2-3 litry? Pokud to hodláte risknout, nemusí nutně dojít k problémům a je šance, že situaci vyřešíte sami na místě. Pojďme si říci, jak řešit konkrétnější problém.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Natankování benzinu do dieselu

Taková situace je poměrně běžná a hlavně snadno proveditelná. Moderním motorům bude tato chyba vadit více, především kvůli velmi citlivým vstřikovačům. Dále hrozí poškození filtru pevných částic a samotného palivového čerpadla. Dojde-li k načerpání pouze pár litrů, můžete risknout dotankováním kvalitního dieselu ihned na místě, bez předešlého startování motoru. Přidáním aditiva VIF také nic nezkazíte.

Pokud je poměr benzinu v naftě do přibližně 5 % objemu, situace nemusí být kritická. Jízdu omezte na klidnější výkon a neustále tankujte naftu, aby se poměr benzinu snižoval. Doporučujeme ale kontaktovat servis a poradit se s ním.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Natankování dieselu do benzinu

I když je čerpací pistole dieselu širší než hrdlo nádrže u benzinu, může k tomu dojít třeba při lití nafty z kanystru. Nafta se chová jako olej, proto sníží kvalitu benzinu a zhorší hoření. Také by se nemělo stát nic hrozného, pokud je poměr načerpané nafty malý. Lze poté dotankovat benzinem a přidat aditivum.

Stejně, jako v předešlém případě, i zde auto netrapte plným výkonem a pravidelným tankováním se snažte poměr nafty minimalizovat. Dlouhodobě může dojít k zanesení svíček. Přeplňované motory s přímým vstřikováním budou mít problém s tím, že nafta ucpe vstřikovače a palivové vedení. Hrozí však i poškození katalyzátoru.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Natankování benzinu s nižším oktanovým číslem

Pokud se vám stane, že natankujete benzin označený nižším číslem, situace není ideální, ale ani kritická. Moderní auta budou mít nižší výkon a spotřeba paliva bude vyšší. Opět i zde se doporučuje naředit při dalším tankování správným benzinem s vyšším oktanovým číslem a dbát na střídmou jízdu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články