Háčky v autě mají speciální důvod, řidiči o něm ale neví. Používají je nevhodně

Háček má jasný účel, lze na něj něco zavěsit. Háček v autě má ale speciální smysl a řada řidičů netuší, jak jej správně používat.

i Zdroj fotografie: Škoda
                   

Malý háček v kabině auta, nahoře u sklopného madla. Jeden by řekl, že o něm ví každý, kdo používá auto na každodenní bázi, ale není tomu tak. A i ti řidiči, kteří o malém doplňku vědí, jej používají nesprávně. Myslí si totiž, že je určený k zavěšení oblečení, saka, bundy či kabátu. Ve skutečnosti mají ale háčky jiný smysl a odlišný důvod použití. S oblečením nijak nesouvisí.

Ukotvit zavazadla v kufru je mnohdy zbytečné komplikované

Většina lidí nepochybuje o tom, že jsou háčky určené pro zavěšení svršků, vsadila by na odpověď v pomyslné sázce vabank. Existuje však jiný způsob, proč a jak háček použít.  Nejeden řidič ten problém zná, křehké předměty, lahve, které se nemají převrhnout a další, obtížně transportovatelné věci, je třeba ukotvit. Fixace v kufru je mnohdy komplikovaná, odložit je na zadní sedadlo znamená zadělat si na problém při zabrzdění, vše může pod vlivem setrvačnosti spadnout.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Postavené na podlaze, buď za sedadlem, nebo v nohách spolujezdce, ani tam nejsou tyto věci v bezpečí, navíc hrozí, že pokud se začnou kácet, řidič po nich zpoza volantu sáhne, přestane se věnovat řízení, a nabourá. Nákupní tašku, vak, síť, to vše lze zavěsit na plastový háček u sklopného madla. Díky tomu nic, co visí, nespadne, nepřevrhne se. A to jak při akceleraci, tak i při prudkém zabrzdění. Hlavní funkce háčků v autě je zavěšování tašek s potravinami.

Interiér auta lze doplnit o další úchytky

Svou práci odvedou i v případě zavěšení křehkých předmětů, zde ale musí řidič počítat s tím, že v zatáčkách či na nerovnostech se může zavazadlo kývat a narážet bokem do auta. A rozbít se, je na místě náklad vhodně zabezpečit, obalit bublinkovou folií nebo aspoň vložit do tašky z masivního a odolného materiálu. To samé platí i pro skleněné lahve v nákupní tašce, které by mohly prasknout při vzájemném narážení, při přejezdech hrubých nerovností silnice.

iZdroj fotografie: Škoda

Samozřejmě již zmiňovaná možnost zavěšení oblečení je také zcela relevantní, ale jde jen o doplňkovou funkci daného komfortního prvku v interiéru každého slušně vybaveného auta. Řada automobilek nabízí další, přídavné fixační pomucky a háčky. Například Škoda má jednoduchý systém pro upevnění háčku na držáky hlavové opěrky. Takový háček pak unese další tašky, je zapotřebí pouze spolupráce s cestujícími na zadním sezení, aby do nákupu nekopali.

Jak používáte háčky v autě vy?

Zdroj: WhatCar
Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Kolik platí česká armáda za provoz stíhaček a vrtulníků? Zbytečně moc, ukazuje analýza. A to chce ještě více drahých strojů z USA
Události247.cz
Události247.cz
Co se děje se zajatými ukrajinskými dětmi? Čečenci je odvážejí na utajovaná místa
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Proč někdy ve dne můžeme vidět měsíc a jindy ne: Záhadný jev má několik podmínek
adbz.cz
adbz.cz
Kouzelná proměna minibusu v obytné auto v pouhých 4 minutách. Mladá dívka ji zvládla skoro sama