Jak poznat hned u stojanu na čerpací stanici nekvalitní palivo? Pumpař „zradil své lidi“ a prozradil snadný postup

Poznat nekvalitní benzín a naftu je obtížné, ale ne nemožné. Řidič to zvládne hned na místě, pokud ví, co a jak.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Při tankování benzínu si každý řidič přeje načerpat do svého auta pouze kvalitní palivo. Bohužel ne všechny čerpací stanice dodávají palivo, které splňuje přísné standardy a specifikace. Někdy může jít o špatné technologické postupy, jindy o záměrné poškození spotřebitele, respektive navýšení zisku na úkor kvality. Nutno říct, že jediné a správné hodnocení paliva na čerpacích stanicích mohou provádět kompetentní kontrolní orgány.

Nekvalitní palivo může poškodit motor automobilu

Pokud se zákazník cítí poškozený, má možnost obrátit se například na Českou obchodí inspekci. Je ale nějaký rychlejší postup, jak odhalit nevalnou kvalitu pohonných hmot? „Kvalitní palivo je základním předpokladem pro plynulý chod motoru a dlouhou životnost vozu,“ říká expert na servis evropských a japonských aut pan Pavlíček. „Od zákazníka, který pracuje na čerpací stanici, jsem slyšel triky, jak nekvalitní zboží odhalit,“ dodává odborník.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Ilustrační fotografie

Existuje prý několik jednoduchých ukazatelů, které mohou pomoci rozpoznat, že na dané čerpací stanici není palivo úplně v pořádku. Jedním ze základních ukazatelů nekvalitního paliva je jeho barva. Stačí použít čistou skleněnou nádobu s tenkými stěnami a nalít do ní benzín. Kvalitní palivo by mělo být čirou kapalinou s lehce žlutavým nádechem. Pokud je palivo zakalené, má neobvyklou barvu nebo obsahuje nečistoty, je to varovným signálem.

Mezi řidiči koluje řada absurdních rad, jak se dá snížit spotřeba paliva

Dalším jednoduchým testem je použití papírového kapesníku. Na čistý bílý kapesník se kápne malé množství benzínu. Po odpaření paliva by na papírovém povrchu neměly zůstat žádné skvrny. Pokud na kapesníku zůstávají skvrny, mohlo by to znamenat, že palivo obsahuje nečistoty nebo příměsi. Dalším trikem je použití manganu. Přidá se malé množství manganu do vzorku benzínu. Pokud je palivo kvalitní, nic by se nemělo stát. Pokud však palivo obsahuje vodu, benzín s manganem zrůžoví. Tento jednoduchý test ukáže, zda je palivo zředěno vodou.

Experimentovat s palivem je nebezpečné, nedělejte to!

Při odpařování benzínu se uvolňují pro organismus škodlivé výpary, mají ovšem „čistou“ vůni. Pokud si řidič všimne silného a nepříjemného zápachu benzínu, může to být indikace, že palivo není kvalitní. Nekvalitní palivo není tak efektivní jako to, které je v pořádku. To znamená, že ho vozidlo spotřebuje více. Pokud motorista registruje výrazné navýšení spotřeby, může to indikovat, že palivo není v pořádku. Co tedy dělat preventivně?

iZdroj fotografie: Depositphotos
Ilustrační fotografie

Vyhýbat se neznámým čerpacím stanicím. Pokud má řidič možnost, tankovat na ověřených místech. Velké a známé značky obvykle dodržují přísné standardy a kontrolují kvalitu svého paliva. Existuje také seznam čerpacích stanic, které dostaly za nedodržování kvality pokutu. Je také třeba zdůraznit, že výše uvedené tipy a triky nejsou v žádném případě návodem. Pouze teoretickým zamyšlením. Nelze porušovat žádná bezpečnostní pravidla pro manipulaci a nakládání s hořlavými a těkavými látkami. Nelze na čerpací stanici nijak testovat benzín či naftu, to samé ani doma, pokud hrozí nebezpečí. 

Kde tankujete palivo?

Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Zobrazit další články