Srovnání benzínek; víme, kde natankujete nejlevněji

Ceny pohonných hmot
                   

Začátkem minulého roku ceny pohonných hmot klesaly, a přiblížily se příjemným 28 korunám za litr. Z několika stran zazněla slova o zářné budoucnosti a dlouhodobě udržitelných cen paliva na nižší úrovni, což by bylo opravdu skvělé. K naší smůle ale začaly ceny postupně růst, takže dnes platíme za litr benzínu přes 33Kč, zatímco za naftu o korunu méně. V nedávné době se sice objevily informace o opětovném poklesu, ten se nám ale prozatím vyhýbá. A tak nám nezbývá než vytipovat, kde natankovat nejlevněji. Některé čerpací stanice stále drží příznivé ceny, zatímco jiné se nebojí hrát vyšší ligu.

Na jaké benzínce natankovat nejlevněji

Tankovat levně je rozhodně fajn, ale mějme na paměti, že není palivo jako palivo. Zatímco někde natankujete méně kvalitní palivo o 2Kč na litr levněji, jinde dostanete prémiový benzín, s nímž v závěru dojedete i o desítky kilometrů dále.

Kde natankovat nejlevněji

Shell: Ačkoliv patří Shell k těm dražším, je stále průkopníkem na poli prémiových paliv, která zavedla jako první na světě. Cenově hraje „shellka“ vyšší ligu, ale její paliva typu Dynaflex a Shell FuelSave jsou opravdu jedny z nejefektivnějších, což může v závěru znamenat značnou úsporu.

 • Cena benzínu se pohybuje mezi 33,30 – 34,90Kč
 • Cena nafty se pohybuje mezi 31,80 – 34,60Kč

OMV: Patří k velkým hráčům v cenově dražších palivech, jejichž účinnost postupem času ušetří značnou částku. Hlavním produktem společnosti OMV je MaxxMotion, který označuje prémiový benzín a naftu, ale ve hře je i o něco „aditivnější“ palivo 100plus.

 • Cena benzínu se pohybuje mezi 33,90 – 36,50Kč
 • Cena nafty se pohybuje mezi 32,50 – 36,50Kč

Mohlo by vás zajímat: Vybíráte malý vůz podle reálné spotřeby? Možná vám pomůže náš seznam!

Benzina: Největší síť čerpacích stanic v České republice patří zároveň mezi ty dražší, ale stejně jako v předchozích případech, nabízí prémiová paliva značky Efecta. Zejména benzín této značky si řidiči v ČR dost oblíbili, a díky čemuž získala Benzina 22% podíl na českém trhu.

 • Cena benzínu se pohybuje mezi 33,10 – 35,90Kč
 • Cena nafty se pohybuje mezi 33,10 – 35,90Kč

ONNO: Patří k nejlevnějším v České republice, přesto není moc rozšířená. Řetězec čerpacích stanic ONO je česká firma, která provozuje dohromady 40 poboček, najdete je výhradně ve velkých městech. Na rozdíl od výše zmíněných neprodává tolik prémiový paliva (vyjímaje Diesel+), ale drží se standardů jako Natural 91, 95 a 98 nebo klasického Dieselu.

 • Cena benzínu se pohybuje mezi 31,20 – 33,90Kč
 • Cena nafty se pohybuje mezi 29,90 – 30,50Kč

Mohlo by vás zajímat: Udělají aditiva v palivu opravdu dobře motoru nebo jde jen o mýtus?

MOL: Není moc vidět, přesto je druhým největším provozovatelem čerpacích stanic u nás; před několika lety „pohltila“ dva z velkých řetězců PapOil a Agip. Benzínky MOL ovšem patří k nejdražším, takže se cenovou politikou řadí ke třem výše zmíněným. V prodeji má vlastní prémiová paliva EVO a EVO Plus s přidanými aditivy.

 • Cena benzínu se pohybuje mezi 33,50 – 36,40Kč
 • Cena nafty se pohybuje mezi 31,70 – 33,50Kč

EuroOil: Třetí největší řetězec čerpacích stanic v České republice patří ke středně drahým. Nabízí celou řadu prémiových paliv se základní nebo vysokou příměsí aditiv, co se týče benzínu i nafty.

 • Cena benzínu se pohybuje mezi 32,40 – 33,70Kč
 • Cena nafty se pohybuje mezi 31,80 – 33,90Kč

Mohlo by vás zajímat: Kolik můžete ročně ušetřit za palivo se správnými pneumatikami?

A za kolik natankujete v sousedních zemích?

Kdo má hranice za plotem, může zkusit štěstí u některého ze sousedů (tím nemyslíme, abyste šli vykrást nádrž sousedova auta).

 • Německo: Benzín mají dražší (36Kč), zato naftu koupíte i pod 30Kč
 • Polsko: Benzín pořídíte za 27Kč a naftu ještě o korunu levněji
 • Rakousko: Benzín koupíte za 29Kč, s naftou se dostanete pod 27Kč
 • Slovensko: Benzín natankujete za 31Kč a naftu dokonce za 27Kč

Komu se do porovnávání nechce, nejlevněji pořídí na čerpačkách ONO, které ale nejsou příliš rozšířené, a nabízí minimum prémiových paliv. Nejdráže naopak natankujete na OMV, Benzině nebo Shell, kde získáte výměnou za cenu přední prémiové pohonné hmoty. Dejte si pozor, do jakého auta tankujete – máte-li jedno z novějších, pravděpodobně vyšším cenám prémiových paliv neujdete – odměnou vám bude větší dojezd, čistší motor i méně znečištěné ovzduší, a nakonec i delší dojezd. Nejlevněji můžete potom tankovat, pokud žijete poblíž hranic s Polskem nebo Rakouskem.

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články