Toto SUV se spotřebou 1 l/100 km berou Češi útokem. Nyní se dočkalo markantního vylepšení a ostatní automobilky tiše závidí

Tohle SUV je nejprodávanější na světě. Má silný motor, a jezdí se spotřebou jednoho litru.

i Zdroj fotografie: Toyota
                   

Byly doby, kdy byla Toyota RAV4 synonymem ideálního kompaktního SUV. Zejména druhá generace byla díky svému líbivému vzhledu oblíbená, toužila po ní nejedna řidička. Dnes patří toto SUV stále mezi absolutní prodejní trháky, drží se dlouhodobě na samotném vrcholu prodejů v daném segmentu. Pro rok 2023 dorazila RAV4 se zásadními vylepšeními, včetně dálkových služeb, multimédií a konektivity. Co přesně se změnilo a kdy bude inovovaný model na trhu?

Základem změn je vylepšená komunikace

Modernizace proběhne napříč celou modelovou řadou a dotkne se jak benzínových, tak hybridních i plug-in hybridních motorizací. Zásadním a nejmarkantnějším vylepšením viditelným na první pohled bude nová multimediální soustava. Nová RAV4 sází na systém s novou 10,5palcovou obrazovkou s vysokým rozlišením. Standardem je výbava cloudové navigace pro přesné plánování cest, včetně aktualizovaných dopravních informací v reálném čase. V nabídce je čtyřletý datový balíček, který odbourává nutnost párovat systém auta s chytrým telefonem.

iZdroj fotografie: Toyota

Doplňková mobilní aplikace MyT zajišťuje bezproblémové uživatelské prostředí, řidič může sledovat nejrůznější data, například stav paliva v nádrži, může sledovat polohu vozidla, může analyzovat jízdu. Nejde samozřejmě o sofistikovanou telemetrii, ale o praktického pomocníka pro běžné ježdění určitě. Podpora konektivity prostřednictvím Android Auto a Apple CarPlay je samozřejmostí.

Bez mobilu ani ránu? Ale kdeže!

S novou RAV4 můžete mluvit, a co je zásadní, tak česky. Palubní hlasový asistent reaguje na verbální příkazy. Lze ovládat multimédia, telefon, nastavení klimatizace, ale také třeba otevírat okna. Agent „Hey Toyota“ rozumí přirozené řeči, není třeba znít a používat předem nastavené povely. Stačí říct „je mi zima“ a systém porozumí. Zavře okna nebo zvýší teplotu klimatizace. 

iZdroj fotografie: Toyota

S novou Toyotou RAV4 lze komunikovat na dálku, a teď není řeč o ovladači pro odemykání dveří s odstupem několika metrů. Vybrané dálkové funkce lze ovládat s dostupností odkudkoli mimo vozidlo. Auto je možno kontrolovat prostřednictvím dálkových oznámení, řidič tak nemusí řešit návratem k vozu to, že nezavřel okno nebo nechal zapnutá světla. Tato funkce je standardem pro všechny specifikace nové RAV4.

Na parkovišti nebudete bloudit a hledat

Na dálku je možné odemykat a zamykat dveře auta. Pro někoho praktický detail, kdy nemusí půjčovat klíče od auta další osobě, ale může umožnit bezpečný dočasný přístup k vozu. Pro kurýra s balíčkem, pro čištění specializovanou firmou, dítěti, které zapomnělo v autě svačinu. Na dálku lze také rozblikat výstražná světla a auto tak najít třeba ve tmě na přeplněném parkovišti. Funkce se týkají středních a vyšších výbavových linií, společně s předehříváním a předchlazováním kabiny vozu před jízdou. 

iZdroj fotografie: Toyota

Inovovaný RAV4 má nový digitální přístrojový štít. Ten nabízí řidič maximální přehled a kontrolu nad všemi potřebnými ovladači a prvky, s minimálním odváděním pozornosti od sledování provozu. Velký displej s úhlopříčkou 12,3 palce nabízí čtyři styly zobrazení a tři uspořádání. Řidič si může nastavit nevhodnější ukazatele, například digitální rychloměr, monitoring eko jízdy, stav adaptivního tempomatu nebo informace o přehrávaných skladbách. Novinka se týká všech výbav mimo základního modelu.

Výroba bude zahájena co nevidět, dočkáte se

Toyota RAV4 páté generace byla uvedena na trh v roce 2019. Pod kapotou má spalovací motor 2,5 litru, stojí na podvozkové platformě GA-K. Disponuje pohon předních i všech kol, výkon vozu je 218 a 222 koní. Plug-in Hybrid na vrcholu modelové řady disponuje výkonem 306 koní. Chlubí se ale také spotřebou, podle tabulek si řekne v průměru o 1,0 litru paliva na 100 km, s emisemi CO2 v množství 22 g/km.

iZdroj fotografie: Toyota

Opět výjimka tentokrát pro specifikaci Adventure, všechny ostatní mají k dispozici nový odstín laku karoserie, jde o perleťovou bílou. Výbava Selection může být vyvedena v dvoubarevném provedení kombinace perleťové bílé Platinum a černého metalického odstínu Midnight Black. Na samotný závěr časový plán, výroba Toyoty RAV4 v modelovém provedení 2023 bude zahájena ve třetím kvartálu letošního roku.

Co myslíte, je spotřeba 1 l/100 km reálná?

Zdroj: Toyota
Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Izraelské zbraně proudí na Ukrajinu a mohou jí vyhrát válku. Izrael to dlouho odmítal, ale jeho postoj k Rusku změnila sama federace
Události247.cz
Události247.cz
Podvody na lidi tak jednoduché, že na ně vždy někdo naletí. Napálit se je přitom snadné a všechny úspory rázem zmizí v rukou podfukářů
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Exorcismus má kořeny v dávné civilizaci. Už před stovkami let měli lidé důvod ke strachu, děly se strašlivé věci
adbz.cz
adbz.cz
Zápachu v troubě a mikrovlnce se dá snadno zbavit i bez chemie. Pomocníci čekají v kuchyni a stojí pár drobných