Pyl na autě všude, kam se podíváš: Jak s ním doživotně zatočit a problém jednou provždy vyřešit

Jarní měsíce s sebou krom radostí přináší i zvýšené množství pylu, stejně jako množství „dárečků“ od ptáků. Je dobré dodržovat tyto postupy, aby vám nezbyly oči pro pláč.

i Zdroj fotografie: Filip Rakovan pro AutoŽivě.cz
                   

S těmi příjemnými stránkami jara, mezi něž patří teplo, sluneční paprsky nebo znovuobjevení lásky (pro nějž máme v češtině mimořádně milé označení „zapalují se mu (jí) lejtka“), přichází i věci, které nás, motoristy, zrovna dvakrát netěší. A v těchto týdnech to je bezesporu ono žluté, lepivé, všudypřítomné „něco“. Neboli pyl, jenž je tak skvostně vidět zejména na tmavších karoseriích. Krom estetického ne-zážitku má však i jiná rizika, daná chemickou reakcí s lakem karoserie. Jak zamezit tomu nejhoršímu, se podíváme nyní a společně.

Pyl s vodou umí být vcelku agresivní substancí

Zřejmě vás totiž nepřekvapí, že pyl, stejně jako například ptačí trus, není tak zcela chemicky neškodná substance. Speciálně když se k tomu přidá voda. Jak uvádí Christian Petzoldt pro německý magazín Focus: „Dokud je pyl suchý a čistý a lze jej odfouknout, není třeba spěchat.“ Stačí, když s ním zajedete třeba do již naplánované myčky. Pokud je ale vlhkost vysoká nebo krátce prší, je lepší zajet do myčky nebo mycího boxu co nejdříve. Vlhká směs, neboli „pylová kašička“, totiž začne být vůči laku reaktivní.

Jak moc škodí žlutý pyl laku auta a jakým způsobem ho nejlépe umýt

V opačném případě, v závislosti na druhu květin, může směs vést až k matování na povrchu laku po delší době působení (týden a více), a čím déle budete čekat, tím to bude obtížnější rozleštit.

Ptačí trus na autě: Tady byste měli jednat opravdu rychle

Ještě horší situace je u ptačího trusu. Aby nedošlo k poškození laku, každá hodina se počítá, varuje Christian Petzoldt, specialista na péči o automobily z Hagen. Již dvě hodiny poté, co pták vykoná svou potřebu na karoserii vašeho auta, mohou na povrchu laku zůstat pruhy. Podle toho, jak dlouho trus zůstane na karoserii, může dojít i k poškození dalších vrstev barvy. Výsledkem může být vypálené místo, které může profesionál opravit broušením nebo leštěním. Někdy je potřeba postiženou část přelakovat.

iZdroj fotografie: Jan Polák / Creative Commons / CC-BY-SA

Ptačí trus na laku není jen estetický problém. Může ho výrazně poškodit

Slova odborníků mohu potvrdit. Kdo jste někdy čistili zaschlý ptačí trus například z venkovního koberce, dáte mi za pravdu, jak neuvěřitelně agresivní „ta věc“ umí být a jak dokáže skutečně „propálit díru“ skrze celý koberec. Kdo neviděl, neuvěří. Je tedy dobré, když se skvrny od výkalů odstraní rychle. Pokud jsou ještě měkké, lze je opláchnout vodou – například na nejbližší čerpací stanici, kde jsou na benzinových pumpách k dispozici konve na umytí skel.

Co s trusem, pokud už zaschl? Tady je návod

Pokud u ptačího trusu zůstane křídový okraj nebo jsou výkaly již tvrdší, je zapotřebí větší opatrnosti. Nedoporučuje se jej odstraňovat za sucha, mohli byste poškrábat lak. Petzoldt proto radí nechat na danou oblast nějakou dobu působit mokrý hadřík a poté zbytky opatrně sesbírat, místo pohybu hadříkem tam a zpět. Ano, není to nic, co bychom chtěli dělat denně, a pro slabší povahy to bude vyžadovat trochu sebezapření, ale ptáci jsou zkrátka na tomto světě prospěšní – a dost dobře neumí „koordinovat“, kam výkaly padnou. Mimochodem, věděli jste, že ptáci mají jediný otvor – kloaku – na veškeré potřeby?

iZdroj fotografie: Depositphotos

Profesionál na úklid také radí řidičům, kteří například parkují u veřejného osvětlení pod stromy a na laku často nacházejí ptačí trus, aby měli na palubě vždy láhev s vodou nebo mýdlovou vodou a měkký hadřík z mikrovlákna nebo papír z klasických „válečků“ kuchyňských utěrek. K rychlému zásahu je vhodný i takzvaný detailer – speciální čistič na povrchy vozidel ve spreji.

K dostání v obchodech s příslušenstvím za cenu kolem 200–300 Kč. Jak vidno, jaro je sice milé roční období, ale zvýšená aktivita rostlin i živočichů dokáže na karoseriích našich vozidel napáchat pěknou neplechu. Jaké máte s jarním „pucováním“ zkušenosti vy? Dejte mi vědět do diskuse pod článkem, díky moc!

Napadá vás nějaký zlepšovák na tyto problémy?

Zdroj: Focus
Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články