Kamioňák předvedl na kruháči tak extrémní manévr, že mu policie měla sebrat papíry. Šlo o život, video je neomluvitelné

Řidič kamionu ohrozil každého, kdo by se mu postavil do cesty. Šlo o život, za tohle by měl přijít ihned o řidičák!

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Řidiči kamionů nemají snadný život. Jezdí dlouhé vzdálenosti se soupravami o hmotnostech mnoha tun. Spí na čerpacích stanicích a odstavných parkovištích. Rodinu a blízké nevidí dlouhé dny. Život prožívají v dlouhých kolonách na ucpaných dálnicích nebo ve šnečím tempu v pravém pruhu, kde čekají na možnost předjetí. Musejí snášet nelibé chování od řidičů osobních aut. Ovšem někdy právem.

Kamiony jsou v rychlostech jako smrtonosná beranidla

Tak jako tak, řízení kamionu s sebou nese velkou zodpovědnost. A každý, kdo sedne za volant nákladního vozu, by to měl brát neustále na zřetel. Desítky tun nákladu zrychlené do značných rychlostí dokážou napáchat hodně škody. Krajně nezodpovědný manévr zaznamenaný ve videu ukazuje, že profesionální řidiči občas ztratí kontrolu nad svým chováním. Kamioňák se nechá unést a jen se štěstím se nikomu nic nestane.

Změna přednosti v jízdě: Motorista na kruhovém objezdu dává přednost zprava tomu, kdo na něj najíždí

Na silnici jsou si všichni rovni a pro účastníky silničního provozu platí stejná pravidla. Samozřejmě existují výjimky, ale základy jsou pro všechny stejné. Pro profesionální řidiče pak mnohdy platí přísnější metr. Očekává se, že budou lepšími řidiči než ti, kteří sedají za volant osobních vozů jen občas. Neplatí to pro řidiče kamionu na videu. Ten se rozhodl předjíždět na kruhovém objezdu.

Bezohledný manévr řidiče vozidla SUV na okresní silnici. Záznam pořídil k smrti vyděšený šofér kamionu

Jak je patrné z nahrávky, zatímco všichni řidiči nákladních aut jedou poslušně za sebou a najíždějí na kruhový objezd doprava, šílenec strhne řízení vlevo a projede kruháč v protisměru. Být v tu chvíli na objezdu někdo jiný, třeba v osobním autě, je po něm. Bezpochyby. Bohužel v každé profesní skupině se najdou lidé, kteří prezentují krajně nezodpovědné chování.

Projet kruhový objezd v protisměru je nepřípustné a hloupé

Není divu, že pak nahrávky s takovým jednáním vrhají na danou komunitu stín a mohou být důvodem k nenávisti. To, co udělal jeden z řidičů kamionu na videu, si zaslouží velkou kritiku. Je jasné, že čas v práci profesionálního řidiče hraje velmi důležitou roli. Elektronický tachograf reguluje pracovní den z hlediska jízdy a odpočinku. Jakýkoli čas ztracený v dopravní zácpě se proto zdá být překážkou realizace denního plánu.

Při hledání časových úspor a získání výhody pro sebe však musí být řidiči umírnění. Nájezd na kruhový objezd a jízda proti směru provozu na takovýchto křižovatkách trvá maximálně několik desítek sekund. Nestojí to za risk. To, co je na videu v čase 10:30, z toho tuhne krev v žilách, to nikdo nechce zažít na vlastní kůži. Řidič, jakkoli profesionál, by měl po tomto extempore okamžitě přijít o řidičské oprávnění.

Co na tohle říkáte?

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Zobrazit další články