Mistři řidiči nepoužívají během horkých měsíců klimatizaci, proč? Zvážit by to měl totiž každý

Klimatizace je příjemným způsobem, jak vychladit kabinu automobilu. Pro někoho jde ale o nepříjemnou věc spojenou se zdravotním rizikem.

i Zdroj fotografie: Škoda
                   

Léto přináší horké dny a s nimi i zvýšenou potřebu po efektivní klimatizaci. U moderních a luxusnějších aut se nepředpokládá, že by klimatizace ve výbavě nebyla. Přesto je možné si všimnout aut, která mají, zřejmě místo zapnuté klimatizace, otevřená okna. Zdá se to být relativně neobvyklým a neefektivním způsobem ochlazování. Existují ovšem různé důvody, proč někteří majitelé aut volí tuto alternativu.

Klimatizace není vždy nejlepším způsobem, jak ochladit auto

„Je zde několik faktorů, které mohou ovlivnit rozhodnutí některých řidičů nepoužívat klimatizaci,“ říká odborník na servis evropských a japonských aut, pan Pavlíček. „Vím to od svých zákazníků.“ Podle servisního experta se jedná o rozličné důvody. Ať už jde o zdravotní ohledy, technické aspekty či osobní preference„Existuje několik argumentů, které mohou hrát zásadní roli v tomto rozhodnutí,“ říká expert Pavlíček.

iZdroj fotografie: iStock

Zdravotní aspekty a pohodlí jsou jistě pádnými argumenty. Někteří lidé se mohou cítit nepohodlně, když jsou v prostoru s chladným vzduchem po delší dobu. Tato nepohoda může být spojena s náhlými změnami teploty nebo s přímým proudem chladného vzduchu. Zvláště děti a starší lidé mohou na toto reagovat citlivěji. Navíc se někteří řidiči obávají, že dlouhodobé vystavení klimatizaci může mít negativní vliv na jejich zdraví.

Někdy jde o zdraví, klimatizace může být nebezpečná

Klimatizace má vliv na spotřebu paliva vozidla, zejména u automobilů s menším objemem motoru. Zvýšená spotřeba paliva a výkon jdou dalšími důvody, proč někteří motoristé nejezdí se zapnutou klimatizací. Zpřísnění ekologických norem a snaha o úsporu paliva mohou vést k tomu, že někteří řidiči raději zvolí otevření oken než použití klimatizace. Tímto způsobem lze snížit spotřebu paliva, zejména při jízdě ve městě.

Jak si svépomocí vyčistit klimatizaci? Je to důležitější a jednodušší než si myslíte

Technické záležitosti jsou dalším důvodem, proč někteří řidiči mohou rezignovat na používání klimatizace. Někteří řidiči se mohou obávat možných problémů s klimatizačním systémem, jako jsou úniky chladicího média nebo selhání systému. Pokud mají dojem, že klimatizační systém není v dobrém stavu, mohou se rozhodnout ho nepoužívat a místo toho zvolí jiné způsoby ochlazování. „Lepší je samozřejmě dojet při podezření na nefunkční klimatizaci do servisu,“ říká expert Pavlíček. Existují ale samozřejmě i nevýhody jízdy s otevřenými okny.

Pravidelný servis je zásadní, nepoužívat není prevence!

Otevřená okna během jízdy mohou mít několik negativních důsledků. Zvýšený hluk z okolí může ovlivnit pohodlí řidiče a cestujících. Někdy dokonce začne vzduch pronikající do kabiny extrémně rezonovat. To je skutečně nepříjemné. Také může do interiéru vozidla proniknout nečistota, pyl nebo škodlivé látky z ovzduší, což může být problematické pro alergiky a osoby se zdravotními potížemi.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Rozhodnutí, zda používat klimatizaci nebo ne, závisí na mnoha faktorech. Každý řidič má své vlastní důvody a preference. Zdraví, technický stav vozidla, úspora paliva a osobní pohodlí hrají v tomto rozhodnutí významnou roli. Bez ohledu na to, zda si řidiči vyberou klimatizaci nebo otevřená okna, je důležité, aby byla jejich volba bezpečná a pohodlná pro všechny cestující v autě. Objektivně je však zapnutá klimatizace jistě příjemnější než rozpálené auto.

Používáte v létě klimatizaci?

Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Zobrazit další články