Pod kamerou roztlačili cizí Mazdu přímo na semafor, mezitím si ale rozstřelil auto o pneumatiku na dálnici

Někdy i dobře míněná pomoc má poněkud nemilé, stále však úsměvné konce. A někdy se naopak vše jeví skvělé, aby se za vteřinu člověk ocitnul v nemalých problémech.

                   

Zcela výjimečně do naší série nebezpečných situací a přestupků na silnicích zařazujeme i něco, co by v dobách němé grotesky mohlo být okamžitě promítáno v kinech, a jako jedna z epizod seriálu „Hej rup!“ s Patem a Matem by se zřejmě také neztratilo. Současně zařazujeme i druhé video, ze zcela opačného soudku, které humorné naopak příliš není a je spíše ukázkou, jak snadno si můžete „rozstřelit“ vaše auto, aniž byste v podstatě cokoli spáchali. Pojďme se na obě videa podívat společně.

Když chcete hodně, ale opravdu hodně pomáhat

Jak už bylo avizováno, to první je opravdu humorné a nenajde se asi nikdo, komu by na tváři nevyloudilo úsměv. Pravda, možná trochu škodolibý, ale na druhou stranu se zas tak moc nestalo, starší Mazda náraz do sloupu v „rychlosti chůze“ přečkala pravděpodobně bez vážnějších následků a senior si možná cosi pomyslel o pomoci tak možná do hrobu, ale dobrý úmysl nelze mladému páru upřít. Jak to celé dopadlo video neukazuje, ale pevně věříme, že dobře.

Druhé video je výrazně akčnější. Sledujeme v něm rychlou jízdu po dálnici a pokus o vyhnutí se ležící pneumatice přímo uprostřed levého pruhu. Zcela rozumíme snaze o rychlý manévr, čelní střet v plné rychlosti by znamenal devastační poškození přední a spodní části vozu, stejně jako pravděpodobně stejné vybočení z jízdního pruhu. To tady každopádně nastalo poté, co se řidič nebo řidička pokusili o vyhýbací manévr a v plné rychlosti strhnuli volant. Popravdě, podobný manévr lze zvládnout s tréninkem, a především v jiném autě.

VIDEO: Řidič BMW předvedl na dálnici extrémně nebezpečný manévr. Jiný konec jeho skandál mít nemohl

Pokus o objetí pneumatiky skončil demolicí

Pokud v dálniční stotřicítce strhnete volant u běžného, osobního vozu na běžných pneumatikách a vzápětí jej stejně prudce vrátíte zpět, stane se s největší pravděpodobností to stejné, co se stalo v našem videu. Vůz zcela ztratí stabilitu a buďto se za a) převrátí, nebo za b) se ve smyku ocitne napříč vozovkou. Málokdo z nás sedí v podobnou chvíli ve sportovním autě s pevným podvozkem, širokými pneu a nízkým těžištěm. Ne každý jezdí v Lotusu, McLarenu, Ferrari nebo třeba M3 od BMW.

Pochopitelně, jsou běžné modely, co si s podobnou situací poradí lépe (čtyřkolky od Subaru nebo sportovní verze německých „prémiovek“), obecně však platí, že i tady to bude o kusu štěstí. A schopnostech pilota a podvozku. Co dělat, pokud jezdíme v podobném hatchbacku, jaký je na videu? Dodržovat opravdu velké, bezpečné odstupy, „skenovat“ vozovku před sebou a být v každé vteřině připraven prudce zabrzdit, pak uvolnit brzdu a ve snížené rychlosti se pokusit překážce vyhnout. Držíme ale palce, ať se vám především vyhýbají podobné situace!

Pomáhali jste někdy podobně někomu? A dopadlo to podobně?

Zdroj: STOP CHAM
Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články