Češi šílí z nového SUV: Žere 1 litr na 100 kilometrů a stojí pakatel. Ceny paliv jsou majitelům úplně šumák

Za kolik korun se dá ujet sto kilometrů? Slibuje-li auto neuvěřitelných 40 Kč, lidé propadají nákupní horečce.

i Zdroj fotografie: Volvo
                   

Doba, kdy byly v módě sedany je dávno pryč. Své o tom ví třeba automobilka Volkswagen, která se rozhodla pohřbít čtyřdveřovou variantu modelu Passat. A nejenom ona, vždyť třeba Nissan už poměrně dávno zjistil, že mu stačí jeden crossover typu Qashqai, aby jím pokryl poptávku po většině karosářských variant. Sedany v Evropě už skoro nikdo nekupuje a možná i kombi jako takové to má možná trochu nahnuté.

Která karosářská verze nyní vládne světu? SUV!

Celý svět miluje SUV. Přesto, že jde mnohdy o auta, která kromě vyšší karoserie nenabízí nic jiného, než co umějí vozy v tradičních karosářských variantách. A pokud má SUV malou spotřebu, je to pro zákazníky vyložené lákadlo. Naši severní sousedi jsou podle dostupných informací zcela u vytržení z nové ho SUV prémiové značky a jen málokdo u nás by asi odhalil, o jakou automobilku a jakou modelovou řadu se jedná.

iZdroj fotografie: Volvo

Jde o nové Volvo XC60, které se mělo stát nejprodávanějším SUV v segmentu, a prémiovým autem vůbec. Po třech kvartálech je jich registrováno v Česku několik tisíc. Překonává tak třeba BMW, které j na tom s řadou 3 a prodanými 2 618 auty o poznání hůře. Proč právě toto Volvo? Podle všeho se Češi nechali utáhnout tak trochu na vařenou nudli, myšleno, že podlehli víře v tabulkovou spotřebu.

Tabulková spotřeba je 1 l/100 km, realita bude jiná

V nabídce zírají zejména na verze XC60 Recharge, tedy plug-in hybridy. Uchvátila je kombinace zážehového motoru a elektromotoru, která nabízí výkon 455 koní, dojezd na elektřinu 78 km. A spotřeba paliva 1 l/100 km. Díky tomu majitelé absolutně nemusí řešit, kolik stojí litr paliva na čerpacích stanicích, zkrátka jen vesele tankují a jezdí. Navíc pořizovací cena na našem trhu odsouvá konkurenci, a to představuje nabídku, které se nedá odolat.

iZdroj fotografie: Volvo

Volvo tak překonává Mercedes, zmiňované BMW nebo třeba Lexus. Nemůžeme ale vynechat fakt, že automobilka Škoda je stále pro většinu našich zákazníků první a jasnou volbou. Škoda je vedoucím na našem trhu a to hned s několika modelovými řadami. Je následována značkou Hyundai a třetím Volkswagenem. 

Věříte udávané spotřebě „1 litr na 100 km“?

Zdroj: Volvo
Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články