Je bezpečné tankovat palivo s běžícím motorem? Jistě, pokud chcete vyletět do vzduchu

Tankování palivo s běžícím motorem zvyšuje riziko požáru. Důvod ale není tak zřejmý, jak by se mohlo zdát, navíc hrozí i technické potíže.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Nápad, který měl asi každý řidič, zejména v zimě, když se nabízí myšlenka nechat běžet při tankování motor a využít tak topení. Nebo naopak v létě klimatizaci. Hlavně u čerpacích stanic s obsluhou, kde člověk skutečně nemusí opustit místo za volantem. Obsluha natankuje palivo a vyřídí u stojanu platbu. Odpovědí na otázku položenou v titulku je jednoznačné „ne“ a důvodů je několik. Může dojít ke vznícení, ne paliva v nádrži, ale výparů.

Odložte cigaretu, ale i telefon

Palivové výpary v kombinaci se statickou elektřinou mohou vytvořit třeskutý koktejl, a to doslova. Kapalina je chráněna v nádrži, ale plyny kolem hrdla jsou problémem. Vznícením výparů může však dojít k přenosu zápalu do palivového systému a k explozi. Mimochodem nevhodné je i telefonování při čerpání paliva, i u toho vzniká riziko statické elektřiny, takže na pumpě nejenom nekuřte, ale ani netelefonujte.

iZdroj fotografie: Pixabay

Další otázkou z praxe je, zda může takový postup tankování poškodit motor. Riziko požáru je větší než riziko poškození vozu, nicméně při čerpání paliva s běžícím motorem dojít k chybovým hláškách. K rozsvícení kontrolky „chyba motoru,“ protože auta jsou navržena tak, aby evidovala i sebemenší únik výparů z palivového systému. Ten může nastat při otevření víčka nádrže a zasunutí tankovací pistole do hrdla. S vypnutým motorem to j v pořádku, se zapnutým nikoli.

Další tipy naleznete na: Auto moto blog Autopůjčovny OneTwoGo

Stala se vám na čerpací stanici nějaká bizarní situace?

Zdroj: MyMechanic
Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Běloruská armáda je kopií té ruské v malém. Vybavena je především starší technikou ze sovětských dob
Události247.cz
Události247.cz
Počet civilních obětí může na Ukrajině dramaticky narůst. Rusku totiž zřejmě dochází naváděné rakety
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Ruský tank T-90 je téměř nemožné zasáhnout. Oproti jeho předchůdci T-72 má totiž jednu unikátní vlastnost navíc
adbz.cz
adbz.cz
Společnými silami zrekonstruovali 120 let starou kovárnu. Čekání se vyplatilo, námaha taky a výsledek je úžasný