Tankovat palivo v zahraničí se může pěkně prodražit. Jedno špatné tlačítko a tisíce Kč jsou nenávratně pryč

Riziko při platbě v zahraničí nebo výběru hotovosti na úhradu paliva je značné. Existuje možnost, že řidič zbytečně prodělá dost peněz.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Na jednu stranu je to příjemné, můžeme v rámci evropského prostoru jezdit bez omezení. Žádné hranice, žádné kontroly, člověk kolikrát ani nepostřehne, že je v jiném státě. Díky platebním kartám se dá platit v zahraničí a neřešit místní měnu, ať jde o zloté v Polsku, nebo eura v zemích, kde je tato unijní měna zavedena. Je ale třeba vědět, že to není tak jednoduché. Respektive jednoduché to je, stačí přiložit kartu a zaplatit. Ale může se to pěkně prodražit.

Kdo nezná základní pravidla, může snadno přijít o tisíce korun

Buď při placení, anebo i při vybírání v hotovosti. Když se vydáváte na cesty za hranice, jednou z nevyhnutelných záležitostí je placení za palivo na benzínových stanicích. Avšak možnosti platby v zahraničí mohou být mnohem složitější, než se na první pohled zdá. Je důležité vědět, jak co nejlépe platit, abyste se vyhnuli zbytečným poplatkům a ztrátám. Každá platební karta je propojena s bankovním účtem.

iZdroj fotografie: Unsplash

Pokud máte účet v korunách, při platbě v cizině musí dojít k převodu na měnu dané země. Zde vznikají první komplikace. Během platby na benzínové stanici se často setkáte s možností zaplatit buď v korunách, nebo ve měně místní, jako jsou eura nebo třeba právě zmíněné zloté. Jednou z pastí při platbě za palivo v zahraničí je rozdíl mezi kurzy převodu měn. Každá možnost platby má svůj vlastní kurz převodu, který stanovuje buď vaše banka, nebo banka provozovatele terminálu.

Cyklisté by za své kolo měli platit povinné ručení. Řidiči už toho mají dost a chtějí změny v pravidlech

Tato past je známá jako Dynamic Currency Conversion (DCC). DCC (česky „dynamický převod měny“) je služba, která se uplatňuje při výběrech hotovosti z bankomatů v zahraničí nebo při bezhotovostních platbách kartou tamtéž. DCC umožňuje okamžitě zaúčtovat výběr/platbu v měně, ve které je veden účet k vaší kartě (většinou tedy v Kč), podle směnného kurzu uvedeného na bankomatu/terminálu. Původně byla služba DCC určena pro bankomaty.

Kdo má hotovost, nic nezkazí a o peníze při transakci nepřijde

Služba či funkce umožňuje strhnout z vašeho účtu vybíranou cizí měnu v korunách podle kurzu, který uvádí bankomat. Klient má možnost tuto službu odmítnout a nechat si vybíraný obnos zúčtovat posléze svou bankou podle jejího kurzovního lístku. Při této metodě majitel terminálu určuje kurz, ve kterém proběhne převod, což může vést k významně vyšším nákladům na platbu. Rozdíl mezi kurzy může být až 12 %. A to už může být značná ztráta, co říkáte?

iZdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě

Nejlepší způsob, jak se vyhnout zbytečným poplatkům a ztrátám při platbě za palivo v zahraničí, je nechat určit kurz vaší bankou, která obvykle používá kurz blízký kurzu středovému. To znamená, že převod z korun na měnu země, kde platíte, proběhne za férových podmínek. Dalším hlediskem jsou poplatky spojené s výběrem hotovosti z bankomatu v cizině. Pokud nechcete platit kartou, ale v hotovosti. A nemáte zásobu bankovek z české banky, je tady možnost výběru. Jenže!

Kapalina do ostřikovačů jako povinná výbava? Pokuta je vysoká, za prohřešek se můžete dostat až před soud

Některé banky účtují vysoké poplatky za výběr v cizí měně. Jiné nabízejí výběry zdarma nebo za nízké poplatky. Je důležité vybrat si banku, která neúčtuje vysoké poplatky za výběr v cizině. Vyplatí se znát podmínky jednotlivých karet a účtů. Některé banky umožnují v rámci účtu výběry v zahraničí zdarma. Může jít ale o omezený počet transakcí, obvykle v řádek nižších jednotek. Takových bank není ale v Česku mnoho, jde spíše o ojedinělé případy.

Funkce, které je třeba se vyhnout, jinak člověk dost prodělá

Povětšinou si banky účtují poplatek za výběr, několik desítek korun za transakci. Opět je tady Dynamic Currency Conversion, kdy – jak už víme – majitel terminálu určuje kurz, ve kterém proběhne převod. A opět, toto může vést k významně vyšším nákladům na platbu.

Hrozí pokuta 3 500 Kč, většina lidí netuší, jaké je riziko. Vyhnout se mu můžou jen ti řidiči, kteří předem zaplatí

Stejně jako u platby je třeba vnímat, jakou formou člověk řeší transakci a DCC ignorovat. Respektive se mu vyhnout. Celkově je tedy klíčové být obeznámen s platebními možnostmi a poplatky spojenými s platbou a výběrem hotovosti v zahraničí. Pokud váš účet nabízí transakce zdarma, vědět kolik a za jakých podmínek. A vyhnout se pastem s kurzy převodu – vybírejte hotovost z bankomatů s nízkými poplatky, s maximální opatrností.

Jak platíte a vybíráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články