Toyota v tajnosti chystá uvedení 6 přelomových modelů: Má smysl počkat na rok 2024 a nekupovat Škodu?

Největší světový výrobce chystá na příští roky smršť nových SUV, které Toyota opravdu umí. Možná bychom s nákupem nového vozu ještě počkali.

i Zdroj fotografie: Toyota
                   

Japonský výrobce Toyota se chystá na evropskou premiéru svých nových malých a středně velkých elektrických modelů. Dva z nich budou brzy uvedeny na trh. První z nich, elektrické SUV, bude mít svou premiéru v roce 2024 a bude také dostupné pro zákazníky ve stejném roce. K tomuto modelu se pak v roce 2025 přidá další novinka – elektrické kupé crossover. Tento plán je součástí snahy Toyoty naídnout zákazníkům v Evropě celkem šest nových elektrických modelů do roku 2026.

Spolupráce japonských automobilek přinesla již nejednou své plody

Na výroční mediální akci Kenshiki představila Toyota koncepty, které ukazují směr nových elektrických modelů. Generální ředitel Toyoty Yoshihiro Nakata popsal nový Urban SUV koncept jako výrazný indikátor toho, co bude hrát klíčovou roli v prodeji této značky v Evropě. Evropané zkrátka SUV milují a Toyota je již od první generace RAV 4 jedním z těch, kteří mají v tomto segmentu rozhodující slovo. Desítky let zkušeností s ryzími off roady se zkrátka zúročují i u jejich „soft verzí“, určených spíše do města, než do terénu.

Škoda Fabia je pořád lepší než Toyota Yaris GR. Japonci se musí hodně otáčet, aby Škodovku dohnali

Podle zdroje z magazínu Automotive News se malé SUV, které se vyrábí v Indii, vyvíjí ve spolupráci s automobilkou Suzuki. V lednu Suzuki představilo svůj koncept malého SUV eVX, který se očekává na trhu v roce 2025. Oznámená produkční verze bude mít dojezd 550 km díky baterii s kapacitou 60 kwh. Nicméně, Toyota zatím oficiálně tuto spolupráci se Suzuki nekomentovala. Sdílení technologií mezi japonskými automobilkami však není nic neobvyklého, stačí připomenout kupé Subaru BR-Z a jeho „dvojče“ od Toyoty GT 86.

SUV od Toyoty jako sázka na absolutní jistotu

Japonský výrobce oznámil, že v produkční verzi nového SUV budou mít zákazníci možnost vybrat si mezi dvěma velikostmi baterie. Stejně jako u hybridní Toyoty Yaris Cross, bude i novinka nabízet možnost volby verze s pohonem všech kol. Nový elektrický model bude konkurovat podobně zaměřeným elektrickým vozům, jakými jsou Hyundai Kona, Opel Mokka-e a Peugeot e-2008. Toyota oznámila, že nové SUV bude mít stejně kompaktní rozměry jako hybridní verze Yaris Cross.

Video: Mechanik s 55letou praxí v oboru vyjmenoval nejlepší auta ke koupi. Ten člověk ví, co dělá

Podle Toyoty je délka konceptu 4300 mm, výška 1820 mm a šířka 1620 mm. Na autosalonu v Šanghaji byl již představen crossover kupé. Tento koncept byl vytvořen ve spolupráci s firmou BYD Toyota EV Technology Company, což je společný podnik Toyota a BYD v Číně. Jak vidno, i největší světový výroce automobilů uznává náskok, který se v oblasti baterií do elektromobiů Číně (a BYD speciálně) podařilo vybudovat. Plánuje se, že produkční verze se dostane do Evropy v roce 2025.

Dosavadní prodeje elekromobilů příliš optimismu nepřináší

V minulém roce představila Toyota koncept kompaktního SUV z nové řady bZ (beyond zero). Tento koncept je součástí plánu uvedení na trh šesti nových SUV pro evropský trh do roku 2026. Navržen byl v architektuře e-TNGA, která umožňuje integrování baterií přímo do konstrukce vozu. Má krátké převisy a poměrně úzkou kabinu, což přispívá ke zlepšení aerodynamiky a jízdních výkonů. S modelem Toyota bZ4X sdílí mnoho stylových prvků. Nicméně, prodeje dosud dosud bylo prodáno pouze 14 240 kusů.

iZdroj fotografie: Toyota

Což je u výrobce, zvyklého na poněkud jiná čísla tak trochu zarážející. Tím spíš, že Toyota je průkopníkem hybridní technologie, kterou v podstatě přivedla k dokonalosti a docílila tak značné úspory paliva i u „zastaralých“, benzínem poháněných vozidel. A jako opravdou bombu pak chystá baterie pro elektromobily, zajišťující dojezd 1 200 kilometrů a s dobou dobíjení kolem 10 minut. Není tedy tak trochu škoda plýtvat nyní energií na něco, co bude stejně za několik málo let (první revoluční baterie budou již v roce 2026) překonáno?

Toyota zničí Teslu a změní trh: Vymyslela revoluční baterii. Dojezd 1 200 km, nabito za 10 minut

Výrobce oznámil, že do roku 2026 se na trhu objeví další dva 100% elektrické vozy typu SUV. Do té doby doufá, že prodeje elektromobilů s logem Toyoty začnou razantně stoupat. Jak to vidíte vy, překonají elektromobily populární spalovací a hybridní verze od Toyoty? Dejte nám vědět v diskusi pod článkem, děkujeme!

Dokáží nové elektromobily od Toyoty nahradit stávající modely?

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články