Řidiči pozor při nákupech dárků, zloději používají ve velkém novou fintu. O auto přijdete během 80 vteřin

Ne všechny triky zlodějů jsou založené na devastačních či technologických postupech. V současné době je u nich v kurzu extra jednoduchý způsob, jak řidiče připravit o jeho vůz, nebo alespoň zavazadla.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Statistiky z posledních let, kdy byla zavedena obrovská omezení kvůli pandemii koronaviru, ukázaly mírný pokles krádeží aut. Jakmile se následně začal život vracet do normálu, počet těchto trestných činů opět vzrostl. A navíc se ukázalo, že jsou zloději podstatně vynalézavější.

Nový trik zlodějů aut je v poslední době velmi častý jak v Severní Americe, tak v Evropě. Jak přesně funguje? V zásadě je až banálně jednoduchý, nicméně četnost jeho užití v praxi ukazuje, že je velmi efektivní. Celý trik Je založený na obyčejné prázdné plastové láhvi, která je zaklíněná mezi pneumatikou auta a blatníkem.

Trik je založený na automatickém jednání člověka

Na první pohled se může zdát, že se tam láhev dostala náhodou. Ale také si někteří řidiči, kteří se stali terčem této finty zlodějů, mysleli, že si z nich prostě udělali nevinnou legraci nějací teenageři. A ruku na srdce, málokoho by patrně napadlo, že se jedná o tah profesionálních zlodějů, kteří se chystají ukrást řidiči jeho vůz doslova před nosem.

iZdroj fotografie: Policie ČR

Každopádně jakmile řidič nastartuje vůz s lahví mezi kolem a blatníkem, otáčení kola začne plastovou láhev mačkat a drtit, což způsobí vysoce nepříjemný hlasitý zvuk. Řidič daného vozu to samozřejmě uslyší, okamžitě šlápne na brzdu a přirozeně vystoupí z auta, aby zjistil, odkud nepříjemný rachot vychází. Protože se „v jeho očích“ vše děje přirozeně, ani ho nenapadne vypnout motor a vyndat klíček ze zapalování. A to je přesně ten moment, se kterým zloději počítají.

Nenápadný zločinec nebude daleko, pozor kolem sebe

V blízkosti vozu už stojí nenápadně muž, kterého si poděšený řidič ani nevšimne. A jakmile řidič vystoupí, aby zkontroloval, co se s jeho vozidlem děje, zločinec bleskurychle usedá za volant a v mžiku s vozidlem odjíždí. Majitel vozidla sleduje svůj ujíždějící vůz s otevřenou pusou a pár vteřin mu trvá, než pochopí, že naletěl a jeho vůz byl odcizen. Následně okradený volá policii a pak už jen doufá, že mu vůz uhradí pojišťovna (v případě, že má vůz správně pojištěný), nebo že policie vůz vypátrá, což ovšem statisticky není příliš pravděpodobné.

Takováto metoda krádeže je velmi účinná, protože zloděj nepotřebuje k akci žádného dalšího komplice a vše zvládne sám během několika málo sekund. Je vidět, že zločinci „nikdy nespí“ a neustále vymýšlejí nové, lepší a promyšlenější finty. Trik s plastovou lahví je jednoduchým, ale velmi účinným doplňkem ke klasickým metodám zlodějů aut, se kterými jste se už možná setkali i vy na vlastní kůži – rozbíjení dveří a oken, vyřazování alarmů atd.

iZdroj fotografie: Policie ČR

Policie v rámci této problematiky doporučuje být ostražitý, neponechávat vůz zbytečně nastartovaný s nezajištěnými dveřmi a už vůbec ne s klíčky v zapalování.

Cokoli podezřelého se vyplatí nepodceňovat. Dávejte pozor

Nicméně pokud i vy najdete mezi kolem a blatníkem plastovou láhev (většinou od balené vody či minerálky), neměli byste začít panikařit. Z našeho popisu už víte, co patrně nastane, a vy máte možnost v takový moment zasvěceně jednat. Například zavolat policii v případě, že u vozu postává potenciální zloděj a vy můžete udat jeho podobu kompetentním osobám.

A ještě jedna věc. Cílem krádeže vycházející z triku s lahví nemusí být zákonitě celý váš vůz. Existuje řada případů, kdy po vystoupení řidiče z jeho vozu kvůli vypátrání zdroje hluku zloděj ukradl kabelku z vozu, aktovku nebo kufřík položený na zadních sedadlech či na sedadle spolujezdce.  

S jakým způsobem krádeže či vykradení vozu jste se setkali vy nebo vaši přátelé?

Zdroj: carsifu.my
Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Autor článku

Jiří Louthan

Zkušený automobilový novinář, který seděl za volantem více než 500 různých aut, přináší svůj bohatý repertoár zkušeností do nového pořadu AutoŽivě. Můžete ho sledovat na české službě Stream i YouTube.

Zobrazit další články