Až 86 % rodičů-řidičů dělá při zacházení s dětskou autosedačkou jednu z těchto chyb. Patříte mezi ně?

                   

Je tu únor, za dveřmi jsou jarní prázdniny a mnoho rodin vyrazí na hory. Ať už k nim patříte také, nebo jen vozíte děti do škol, školek či na kroužky, důležité je zajistit jejich bezpečnost. Při cestě kamkoliv, jakkoliv dlouho trvá, je zajištění bezpečnosti dětí v autě naprosto nezbytné. Bohužel, řada rodičů při jízdě autem své děti nevědomky ohrožuje.

Nejlepší způsob, jak zajistit bezpečné cestování pro vaše malé děti je správné zacházení s jejich autosedačkami. Bohužel, ukazuje se, že až 86 % rodičů-motoristů dělá opakovaně jednu z těchto chyb:

Nezajímají se o historii své autosedačky

Ať už je vaše autosedačka nová nebo lehce použitá, ujistěte se, že máte pokyny k instalaci; znáte datum výroby a víte, o který model se jedná; ověřte si, že vaše autosedačka nebyla „účastníkem“ mírné nebo dokonce vážné havárie; nemá žádné viditelné poškození a nechybí jí žádné části. Sedačku starší než 6 let nepoužívejte, protože materiály již neplní svou funkci.

Mohlo by vás zajímat: Test ADAC odhalil, že klonování signálu klíče je stále snadné

i

Nevozí své dítě na nejbezpečnějším místě

Nejbezpečnější místo pro dětskou sedačku je na zadních sedadlech, mimo dosah airbagů nebo jiných hrozeb. Pokud dětskou sedačku dáváte právě tam, nainstaluje ji, pokud je to možné, doprostřed, protože se při případné nehodě zmírní nebo úplně eliminuje náraz z bočních dveří.

Mohlo by vás zajímat: Test a recenze autosedaček na portále Arecenze.cz

Nepoužívají autosedačku jen v autě

Funkce autosedačky slouží k ochraně dítěte během jízdy. Autosedačka se nesmí používat jako dětská postýlka nebo k jinému alternativnímu účelu. Studie ukázaly, že při používání autosedačky na spaní mimo auto se může novorozenci stlačit hrudník, a to může vést k nižšímu příjmu kyslíku. Přestože je autosedačka pro dítě během jízdy naprosto bezpečná, je nezbytné, aby byla používána jen k tomuto účelu.

i

Nedbají na správné zapínání

Při instalaci sedačky, alespoň při té první, věnujte pozornost manuálu dodávaného s autosedačkou. Totéž platí pro usazování dítěte a jeho zapínání. Před použitím si přečtěte pokyny výrobce a návod k obsluze. Ujistěte se, že sedačka je ve voze pevně uchycena a že se nemůže volně pohybovat. Nesprávná instalace autosedačky nebo nesprávný postup při zapínání může mít v případě nehody za následek vážná zranění. Častou chybou je také zapnutí popruhů tak, že je spon příliš nízko. Dítěti tak při nárazu hrozí zranění hlavy.

Mohlo by vás zajímat: Kdy vás může policista zastavit a co po vás smí žádat?

Volí nesprávný sklon

I zde platí otřepané „vždy si přečtěte návod“ a při umisťování dítěte do sedačky podle něj postupujte. Nesprávný sklon může způsobit, že se vaše dítě může hnout dopředu nebo si může při nárazu přivodit další zranění. Mnoho sedaček je v dnešní době vybaveno indikátorem sklonu nebo má možnost ho nastavit. Můžete také využít zavinovačky pro novorozence které zajistí, že vaše dítě ze sedačky nevyklouzne. Je však důležité, abyste nepoužívali žádné další doplňky, pokud nejsou dodány se sedačkou nebo nepatří mezi výrobcem doporučené příslušenství. Také je třeba si uvědomit, že sklon autosedačky je ovlivněn tvarem a sklonem sedadel daného modelu auta. Proto je dobré se před pořízením autosedačky informovat o tom, jaká sedačka je vhodná do jakého vozu.

i

Nevědí, kdy přesně je čas na změnu

Je důležité vzít v úvahu správný věk a stupeň vývoje, kdy je vhodné otočit dítě ve směru jízdy nebo ho umístit na podsedák. Poloha zády ve směru jízdy se doporučuje, dokud vaše dítě nedosáhne věku 2 let nebo nepřekročí hmotnost 15 kg, popřípadě hmotnost určenou výrobcem. Na podsedák pak patří děti, které přesáhly hmotnost 18 až 36 kg nebo dosáhly hmotnosti doporučené výrobcem. Při těchto změnách je také důležité přečíst si pokyny výrobce.

Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články