Nová žlutá dopravní značka se symbolem tanku: Řidiči neví, co v dnešní době znamená

Řidiči neznají všechny dopravní značky, navíc některé se mění stát od státu EU. Co ty, na kterých jsou tanky?

i Zdroj fotografie: ŠJů / Wikimedia Commons / CC BY-SA
                   

Rozmísťování dopravních značek na našem území se podle dostupných pramenů datuje do třetí čtvrtiny devatenáctého století. Následně pak bylo dopravní značení v Česku rozšiřováno. Zejména dílčími změnami a aktualizacemi dopravního značení zavedeného v Československu, respektive v Protektorátu Čechy a Morava. Dnes značky korespondují s normami Evropské unie.

Dopravní značky mají svou historii, mění se v čase

Nicméně každý stát si zachovává svou možnost kodifikovat vlastní dopravní značení. Většina značek je identická, a také srozumitelná všem řidičům napříč celou Evropou. Odlišnosti a specifika tady jsou, příkladem mohou být polské značky s černými symboly na žlutém poli.

iZdroj fotografie: GDDKiA / Generální ředitelství státních silnic a dálnic

Titulní fotka s dálnicií D1 je naší vizualizací, jak by to asi vypadalo v našich podmínkách, druhá fotka zachycuje realitu polské silnice. Uvedené značky jsou relativně vzácné, mají označení W s číslováním od 1 do 7, tedy W-1 až W-7. Překvapivě ani sami polští řidiči mnohdy netuší, co značky znamenají. Co řidičům motocyklů a automobilů žluté značky s tanky přikazují? Nic, skutečně nic. A nejde o žádnou úřednickou chybu.

Tank na dopravním značení je ojedinělý, ale reálný

Pro běžné řidiče, jak polské, ale tak také všechny cizince, kteří do Polska vyjedou, mohou působit uvedené značky se symboly a čísly zmatečně. Není se však čeho obávat. I když řidič značce nerozumí, přestože jsou značky zařazeny do oficiálního seznamu polského dopravního značení, jejich určení je vysoce specifické. Je důležité pouze pro řidiče vojenských vozidel.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Tím je myšleno armádní stoje, ne Jeep Willis, který má v majetku nadšenec do vojenské historie a vyjede s ním jednou za čas na výlet. Značky řady W jsou čistě informativní a zajišťují, aby kolona vojenských vozidel nebo řidiči kamionů převážejících vojenská vozidla, třeba tanky věděli, zda se jeho vozidlo vejde na most nebo pod nadjezd.

Řidič motorky či osobního auta může značky ignorovat

Skutečně jen pro zajímavost, protože reálné využití pro běžné motoristy tato informace nemá, tak značky od W-1 do W-7 říkají, jaká je přípustná celková hmotnost vozidla, které smí jet po dané silnici (vyjádřeno klasifikací armádního zatížení) a jaká je šířka mostů na trase nebo šířka a výška tunelů. Zmiňované značky lze spatřit v blízkosti polských vojenských základen, kde jsou umístěny napevno, anebo jako dočasné značení v lokalitách, kde probíhá například mezinárodní vojenské cvičení.

Co vy, znáte nějakou kuriozní dorpavní značku?

Zdroj: GDDKiA
Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články