Tohle musíte udělat se svým autem před letošním podzimem. Jinak nepojede. Kdo to nestihne, bude litovat

Po létě musí auto do servisu, jinak může dojít k velkým škodám. Řidiči přesto podzimní servis záměrně ignorují.

i Zdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě
                   

Když začnou teploty pomalu, ale jistě padat a léto se začne chýlit ke konci, musí se řidiči připravit na nadcházející sezónu. Samotné období podzimu může být pro auto náročné. Proto je důležité provést několik klíčových kroků, abyste zajistili jeho bezpečný provoz a spolehlivost během této sezóny. Podzim přináší déšť, listí a měnící se podmínky na silnicích, takže je nejlepší se na něj připravit včas. Zde je několik tipů, co udělat, aby bylo auto připraveno na podzim.

Padající listí dokresluje atmosféru podzimu. A škodí autu

Co tedy dělat, když se z klasického léta má stát to babí? „Čištění odvodňovacích otvorů je jedním ze základních úkolů,“ říká odborník na servis evropských a japonských aut pan Pavlíček. Listí a nečistoty mohou ucpávat odvodňovací otvory na kapotě,“ doplňuje. Před začátkem podzimního deštivého období je důležité tyto otvory vyčistit. Ucpávání odvodňovacích otvorů může způsobit problémy s odváděním vody z čelního skla.

iZdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě

Kontrola svítidel a stěračů je jednou z dalších nutných položek na seznamu. Osvětlení a stěrače jsou v podzimním období klíčové. Je třeba se ujistit, že všechna světla na autě fungují správně. Kontrolu zaslouží také stěrače. Je třeba je vyměnit, pokud jsou poškozené nebo stírají špatně. Dobře fungující svítidla a stěrače jsou zásadní pro viditelnost v dešti a mlze. Před začátkem chladného podzimu je vhodné zkontrolovat topení a klimatizaci.

Jak připravit vašeho miláčka na jarní projížďky? Dodržení těchto kroků ušetří mnoho starostí a financí

Také je vhodné potvrdit si, že ventilace funguje správně a kabina se rychle vytopí. Vyměnit je třeba vnitřní filtr a vyčistit chladič klimatizace. Výměna pneumatik? Není třeba, stačí až na začátku listopadu. Třeba je ale zkontrolovat baterii, její stav a napětí. Pokud je baterie starší nebo slabá, mohla by v nejhorším možném okamžiku zradit. „Podzim je obdobím, kdy často prší,“ říká expert Pavlíček, „ujistěte se, že stěrače fungují správně.“ Co servisní odborník doporučuje dále?

Chystat auto systémem léto-podzim je nevhodné a hloupé

„Zkontrolujte stav brzdových destiček a kotoučů,“ říká, „pokud slyšíte neobvyklé zvuky nebo pociťujete vibrace při brzdění, neotálejte se servisem.“ Je třeba zkontrolovat tlak v pneumatikách, před nástupem chladnějšího počasí je třeba prověřit hladinu a kvalitu chladicí kapaliny. Není lepší připravit na sklonku léta auto rovnou na zimu? Ne není. Příprava auta speciálně na podzim je zásadní a má svůj smysl, protože podzimní období je charakterem jiné než zimní. Přináší deštivé dny, listí na silnicích a rychle se měnící teploty. Na zimu se auto připraví později a jinak.

Připravujete auto na podzim?

Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Zobrazit další články