Jak prodloužit životnost jakéhokoliv auta: 15 tipů na údržbu podle počtu ujetých kilometrů (bez ohledu na stáří)

Jezdit autem donekonečna, bez servisu, je zbožné přání řidičů. Velký servis s astronomickými náklady lze oddálit pravidelnou výměnou důležitých součástek.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Pokud pravidelně měníte spotřební díly bez ohledu na najeté kilometry vašeho vozu, většina modelů by vám měla věrně sloužit. Zde jsou nejdůležitější věci, kterým je třeba věnovat pozornost, a také intervaly, po kterých je nejlepší čas na servis.

1. Motorový olej

Frekvence výměny se liší v závislosti na značce, modelu, respektive motoru a jeho typu, ale dlouhodobý standard v závislosti na nájezdu buď 30 000 km nebo jednou za rok, maximálně dva.

iZdroj fotografie: Depositphotos

2. Pravidelná výměna pneumatik

Je dobré mít dvě sady pneumatik, letní a zimní, a pravidelně je měnit. Sada jako taková vydrží obvykle 10 000 km s přehledem, ale i víc. Důležitější je věk obutí. Po sedmi letech obvykle směs pneumatiky ztrácí své vlastnosti, a je čas na výměnu. 

3. Palivový filtr

Možná nemyslíte často a průběžně na palivový filtr ve svém autě, ale špinavý palivový filtr může vést ke špatnému výkonu motoru. Palivový filtr se doporučuje měnit každých 50 000 kilometrů.

Udržovací dobíječka se na zimu vyplatí

4. Baterie

Autobaterie obvykle vydrží čtyři až pět let, což pro průměrného řidiče znamená přibližně 80 000 až 95 000 kilometrů, ale měli byste baterii kontrolovat sezónně. Zvlášť pokud žijete v chladnějších oblastech. To poslední, co byste ve sněhové kalamitě chtěli, je vybitá baterie. Výměna autobaterie je velmi snadná.

5. Brzdová kapalina

Někteří výrobci automobilů doporučují výměnu brzdové kapaliny každé dva roky nebo 40 000 km.

6. Brzdové destičky

Automobil většinou používaný pro jízdu ve městě bude potřebovat nové přední brzdy každých 65 000 km. Pokud trávíte většinu svých cest po dálnicích, než se opotřebují přední brzdy, můžete interval prodloužit a téměř zdvojnásobit.

iZdroj fotografie: Depositphotos

7. Brzdové kotouče

Výměna brzdových kotoučů se obvykle doporučuje každých 95 000 až 100 000 kilometrů, tedy přibližně ve stejnou dobu jako brzdové destičky. Výměna brzdového kotouče je o něco náročnější než výměna brzdových destiček, ale lze ji provést i svépomocí.

8. Náplň převodovky

Většina expertů doporučuje výměnu převodové kapaliny každých 95 000 km, ale doporučení výrobce se pohybují od 50 000 do 160 000 kilometrů. V každém případě je to důležitý úkol údržby, který může prodloužit životnost vašeho převodového systému.

Guma ani ocel nevydrží věčně

9. Automobilové hadice

Hadice mají tendenci časem prasknout a pokud je vaše auto starší než šest let, je pravděpodobně čas se na ně podívat. Auto staré asi šest let bude mít najeto asi 130 000 km, a to je zhruba počet najetých kilometrů, na který byste měli uvažovat o výměně hadic vašeho auta. Samozřejmě ne všechny, tendenci k puchření mají gumové díly, naopak ocelové komponenty degradují odspodu díky soli a špíně.

iZdroj fotografie: Depositphotos

10. Kapalina posilovače řízení

Neexistují žádná doporučení pro určení času, kdy je třeba vyměnit kapalinu posilovače řízení, takže se budete muset spolehnout na obecné pravidlo, dva roky nebo 40 000 km.

11. Zapalovací svíčky

Častou otázkou mnoha majitelů vozidel je „Kdy bych měl vyměnit zapalovací svíčky?“ Jak často by se tedy měly měnit zapalovací svíčky? Ne všechny svíčky jsou dimenzované na nájezd nad 160 000 km. Ve skutečnosti někteří výrobci automobilů doporučují výměnu v intervalech 50 000 km. Proto vždy dodržujte servisní intervaly zapalovacích svíček uvedené v uživatelské příručce, abyste zjistili, kdy zapalovací svíčky vyměnit.

12. Rozvodový řemen

Načasování výměny rozvodového řemene se liší, ale dříve to bylo každých 90 000 km. V dnešní době někteří výrobci doporučují výměnu rozvodového řemene každých 160 000 kilometrů. Nejlepší je zkontrolovat v příručce výrobce, abyste zjistili, kdy byste měli vyměnit rozvodový řemen.

iZdroj fotografie: Depositphotos

13. Tlumiče a vzpěry

Přibližně každých 130 000 km se u auta opotřebují tlumiče a tlumiče, které je třeba vyměnit.

Řadu úkonů zvládnete sami v garáži

14. Vzduchový filtr

Nemusíte se starat o výměnu vzduchového filtru v autě tak často jako u jiných úkonů údržby vozu. Doporučený počet kilometrů pro výměnu vzduchového filtru automobilu je každých 25 000 až 50 000 km. Výměna vzduchového filtru v autě je celkem jednoduchá a zvládnete to sami.

15. Vodní čerpadlo

Vodní čerpadlo obvykle vydrží 95 000 až 160 000 km, ale mechanici je vyměňují dříve, protože pokud se porouchají, dělají velké problémy. Řidiči obvykle servisují vodní čerpadlo současně s rozvodovým řemenem.

Jaký recept na prodloužení životnosti auta máte vy?

Zdroj: MyMechanic
Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Běloruská armáda je kopií té ruské v malém. Vybavena je především starší technikou ze sovětských dob
Události247.cz
Události247.cz
Počet civilních obětí může na Ukrajině dramaticky narůst. Rusku totiž zřejmě dochází naváděné rakety
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Ruský tank T-90 je téměř nemožné zasáhnout. Oproti jeho předchůdci T-72 má totiž jednu unikátní vlastnost navíc
adbz.cz
adbz.cz
Společnými silami zrekonstruovali 120 let starou kovárnu. Čekání se vyplatilo, námaha taky a výsledek je úžasný