Za tuto školáckou chybu můžete dostat bez milosti pokutu 5 000 Kč. Nenechte se nachytat

Některé prohřešky proti pravidlům silničního provozu ani nevnímáme, protože zdánlivě nikoho neohrožují. Do té doby, dokud nám je nepřipomene policie. I s mastnou pokutou.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Existují přestupky, u kterých je všem zřejmé, že svým konáním překročili zákon. Příklad? Jízda nepovolenou rychlostí, projetí křižovatky na červenou nebo předjíždění na dvojité plné čáře. Porušujeme zákon, víme o tom, jsme připraveni nést důsledky. Jen úplný ignorant by něco podobného páchal, aniž by nebyl srozuměn s možnými důsledky. Pak jsou však přestupky, u nichž nám „společenská nebezpečnost“ nepřijde v prvním okamžiku vůbec na mysli. Policie si však v některých případech může myslet opak. Pojďme se na to podívat blíže.

Na řidiče čekají od nového roku zásadní změny

Jak jsme již na těchto stránkách nejednou uváděli, od 1. ledna 2024 čekají na řidiče poměrně zásadní změny. Pochopitelně za předpokladu, že vše projde legislativním procesem tak, jak má ministerstvo dopravy v plánu. Krom například „řidičáku na zkoušku“ od 17 let dojde především ke změnám celého bodového systému, které zahrnují i výši pokut v blokových i přestupkových řízeních a také stanoví délky dob pro odebrání řidičského průkazu. Jinými slovy, „vše bude jinak“, a co je důležité, řidiče čekají daleko přísnější postihy.

Video: Vybržďovat kamion, když ve vedlejším pruhu jede policie, opravdu není chytrý plán

A to zejména v případě, kdy se jedná o závažné přestupky, ty chce zákonodárce i policie postihovat podstatně citelněji než nyní. Příklad? Jeden z nejčastějších přestupků, vysoká rychlost, bude s novelou zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích, vypadat takto: Za překročení rychlosti o více než 40 km/h v obci a o 50 km/h mimo obec (a více) můžete v přestupkovém řízení dostat pokutu 7 000 – 25 000 Kč (nyní 5 000 – 10 000), navíc můžete na místě přijít o řidičák.

Možnost zabavit řidičák na místě leckoho možná odradí

To už jsou postihy, které myslím leckoho přimějí sundat nohu z plynu. Podobně na tom je telefonování za jízdy, jízda na červenou, jízda pod vlivem alkoholu (a odmítnutí dechové zkoušky na přítomnost alkoholu) nebo nezastavení před přechodem pro chodce. Všechny tyto (a některé další) přestupky jsou považovány za vysoce nebezpečné a je asi správné, že si policie na notorické piráty posvítí. Ono zaplatit 5 000 a jet dále, či 25 000 a přijít o řidičák je celkem rozdíl.

Boreczech v Octavii chce školit a vyřizovat si účty, do vteřiny je u něj policie v BMW a role se otočí

Stále to jsou však přestupky, u nichž si míru svého zavinění dobře uvědomujeme. Co ale u těch jiných? Existuje jeden, kterého se občas dopustíme téměř všichni, přitom podle novely jej policie může postihovat pokutou až 5 000 Kč ve správním řízení. Jde přitom o přestupek spadající pod takzvané jiné porušení povinností.

Neoprávněné užití výstražných světel? 5 tisíc, ani nemrknete

A konkrétně o „neoprávněné užití světelného výstražného znamení zapnutím výstražného světelného zařízení“. Krkolomná právní formulace znamená jediné – obligátní „čtyři blinkry“ puštěné najednou. Zákon přitom upravuje jejich použití pouze v případě hrozícího nebezpečí, zejména v případech, kdy je nutné náhle snížit rychlost, nebo zastavit vozidlo. V jakémkoli jiném případě jejich použití zakazuje, pochopitelně včetně oblíbeného „stání na blikačkách“.

A jak je to s postihem? V sazebníku od 1. ledna 2024 je k tomu přestupku uvedeno lakonické „Až 1 500 Kč příkazem na místě“. A ve správním a přestupkovém řízení od 2 000 – 5000 korun. Dosud bylo mimochodem až 2000 korun příkazem na místě, ale citelně méně 1 500 – 2 500 korun ve správním řízení.

Občanské zadržení opilého řidiče natočeno na autokameru. V kravatě jej drží do příjezdu policie

Jak jsme si ověřili na Ministerstvu dopravy, nikdo vám nedá 5 000 pokuty za to, že někomu poděkujete probliknutím čtyřmi blinkry dozadu. To opravdu ne. Ale už varování před policejní hlídkou nebo odstavení auta tam, kde nemáte, a spolehnutí se na stejný způsob označení vozu vzbudí zájem policistů, pokud vás u toho přistihnou.

Tak to bychom měli. Jaké z toho plyne ponaučení? Dávejte si opravdu pozor, kdy a jak výstražná světla pouštíte. Od 1. ledna 2024 pak speciálně. Je možná lepší méně blikat, ale o to více ušetřit. Máte vy nějakou osobní zkušenost s postihem za čtyři blinkry? Dejte nám vědět do diskuse pod článkem, děkujeme!

Máte nějakou zkušenost s pokutou za tento přestupek?

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články